Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 284

Askerlik anılarımı okuyorum da: “İşte bir günün daha doğrusu her günün özeti” diye yazmışım. İnsanoğlu ne çabuk alışıyor, ne çabuk unutuyor.

Tırnağını yan keskiyle kesen arkadaşı incelerken “Bu sana ilginç geliyor değil mi? Sen kitaplarla büyürken ben sanayide bu aletlerle büyüdüm” dedi bana.

Balıksırtı eğe ile törpülerken tırnaklarını, bize şaka mı yapıyor diye düşünmüştüm. Kendimi ne kadar da önemsiyordum.

Evren’de yalnız olduğumuzu düşünmek, okyanustan bir bardak su alıp balinalar yok demekle aynı şey. Carl Sagan

Mükemmel Bir Çocuk Yetiştirmenin 10 Altın Kuralı: Hayatta böyle bir yazı paylaşmazdım ama MUHTEŞEM SON!

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 283

Muasır Medeniyet seviyesindeki ülkeler, tahayyül edemeyeceğimiz 100 sene sonrasının sorunlarını çözüyor. Biz hangi yılların sorunlarındayız? Yurtdışında yaşadığım zamanları düşünüyorum, İngiltere’de mesela, bir tane bile “Ne olacak bu memleketin hali?” diyeni hatırlamıyorum.

Biz sektör olarak Minimum Viable Product‘a çok önem veririz. Resmi üründen ülkeye büyüttüğümüzde yapmamız gereken, mükemmel ülkeyi beklemek yerine Minimum Yaşanabilir Ülke’de (Minimum Viable Country) yaşadığımızı kabul edip ona göre çözüm üretmek.

Türkiye, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Endeksi’nde 187 ülke arasında 69’uncu sırada. (2014). Dünya Ekonomik Forumu 2015 verilerine göre Türkiye tam bir vasat ülke. 140 ülke arasında Eğitim ve Sağlıkta 73, kurumların durumunda 75, İnovasyonda 60, İşgücü verimliliğinde 127. sırada. Hemen hemen her konuda Dünya’nın orta sıralarındayız. Bunun yanında terörle boğuşan Dünya’nın en güvensiz ülkelerinden bir tanesi, gelir adaletsizliğinde zirveyi zorluyor, mutsuzlukta ise zirveyi buluyor.

Queen’in “You are the victim of your crime” sözü (Sen kendi suçunun kurbanısın) ne güzel; Sartre’nin “insan özgürlüğüne mahkumdur” sözü gibi.

Umut Egemen, 4 beni arıyor: -Baba, seni Mars kadar özledim. -Mars küçük oğlum. -Jüpiter kadar özledim o zaman Baba. -Ben de seni Güneş kadar…

Arkadaş, sayısal çıksa alacaklarını alt alta yazıp toplamış. Bu para yetmedi, durduk yere 500bin TL borçlandım dedi 🙂

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 282

Maddiyat sadece ona ihtiyacı olanlar veya ona önem verenler için önemli.

Socrates kendini öğretmen olarak değil çocukların doğmasına yardımcı olan bir ebe olarak görüyordu. Türkiye’de yaşasa en çok küfürü o yerdi.

Yalnızken gidebileceğin en iyi yerlerden biri kitapçılar olabilir. Yazarların çoğu yalnızlıklarını bastırmak için yazar çünkü.

İnsanlar binlerce yıldır huzur bulmak için nereye kaçıyorlarsa bu yıl da oraya kaçıyorlar: Doğaya.

We made the beast of ourselves while trying to make the best of ourselves. Kendimizi yaratmaya çalışırken kendimizden bir canavar yarattık.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 281

Yazlık; eşyaların eskisini götürüp kendini yenilediğin yer. Bodrum’a, Alaçatı’ya benzetirler diye sakinlerinin adını bile zikretmediği tatil yöreleri var. Adını duy(a)mazsınız; inisiyelerle öğretilir.

Bakir ortam imha çizelgesi: Yabancı Hipiler-> Yerli Çevreciler-> İncik Boncukçular-> Fakir Üniversiteliler-> Zengin Üniversiteliler -> Instagram pozu tatilcileri-> Genç beyaz yakalılar -> Orta yaşlı beyaz yakalılar -> Bunların akrabaları-> Çocuklu aileler (Kutsal Bayraktar)

Ezoterizm ve inisiyenin anlamını çok soran oluyor. Şuradan giriş seviyesinde bilgi alınabilir.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 280

A video posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Türkçe, İngilizce, Rusça’yı birbirine karıştıran Umut Egemen sayı sayıyor.

Dünya Tarihi’ni baştan sonra tekrar okudum. Özeti ise şu: Zamanında demokrasiye geçememiş ülkelerde halk sefalet, baştaki birkaç kişi zevk içinde yaşamış.

Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in mutluluk tanımı: İnandığı anlamlı bir amaç için sevdiği insanlarla diğer insanlara yardım eden şeyler yapmak.

Adam kitapçıya girdi: Huzur’u arıyorum dedi, burada var mı? Ahmet Hamdi Tanpınar. Tüm kitapçılarda tükenmişti.

Bilge insan yemeğin çoğunu değil en lezzetlisini yemeye bakar. Epikür’den (M.Ö. 300) binlerce yıla, binlerce konuya ölçeklenebilecek tespit.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 279

Hayatın anlamı üzerine Proust: Geç olmadan varoluşuna şükretmeyi öğrensen iyi olur.

Hayatını değiştirmenin garanti yolu: Sana ilham veren ve seni zorlayan bir grup insan bul, onlarla çok zaman geçir.

Lüks sadece değerli saat, ev ya da otomobil değildir. Lüks hayata incelik, estetik, zerafet ve derinlik katan anlayışların hepsidir… Hazımlı insanların lüks anlayışı yalınlık/incelik içerir. Şatafatlı teşhirler lüks değil, görgüsüzlüktür. (Temel Aksoy)

Öğrendin ki işlerin ters gitmesi, başarısızlıklar hep kişisel gelişiminin bir parçasıydı. Tom Hanks’in “A League Of Their Own’da dediği gibi. (The Hard Is What Makes It Great)

Bizim insanımıza “kendin ol” deyince, kendi olmayı başarmış birilerini bulup onlar gibi olmaya çalışır. (Salih Tahir)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 278

Akıllı insan problemin çözümü ile ilgilidir, aptal ise kendi kafasindaki herhangi bir fikri çözüm diye dayatmak ister. (Celal Şengör)

-Oğlum bu duvarları neden çizdin? -Çünkü sen beğenirsiniz diye… (es)… Uğraştım sabahtan akşama kadar. (Umut Egemen, 4)

Zamanında verdiğim en iyi kararlardan biri: Hayatının gidişatından sadece şanssızlığı sorumlu tutan kişilerden uzaklaşmak.

Oran/Orantı: İnsanın karakteri, ne zorluk çekerse çeksin, iyi ki yapmışım dediği oranda güçleniyor, arkasında durduğu kararlar orantısında.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 277

Son zamanlarda izlediğim en iyi TED Konuşmalarından biri: Dünyanın ne kadar eşit olmasını istiyoruz? Şaşırırsınız! (Dan Ariely, Türkçe altyazılı)

Herkesten zeki olduğunu ima etmek de büyük ahmaklık. Herkesten zeki olsan zaten ilk bırakacağın şey kendini başkalarıyla kıyaslamak olur.

Genel kanının aksine yaşam kültürünün parayla çok az ilgisi var.

Sizin tek çocuğunuz benim, hem beni seçtiniz hem de hep bana kızıyorsunuz. (Umut Egemen, 4)