Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 262

Waldo Emerson İnsanın Görkemi

İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson. Şu ana kadar okuduğum en iyi kitaplardan. Yukarıda da yazdığı gibi her insanın… fikrine ulaştığı bir an vardır. O andan sonra kişi asla aynı kişi olmaz. Dönüşümün başlangıcı.

Kendimi Emerson’a o kadar yakın buluyorum ki onu övmekten çekiniyorum, çünkü kendimi övmüş gibi olmaktan korkuyorum demiş Nietzsche. Bir Niçe değilim ama benzer bir sözü ben de söyleyebilirim. Kitaptan beğendiğim yerleri yazsam buraya sığmaz. Birkaç tane örnek yazıp bırakayım:

Dostluğu anlatırken “Dostlarımızı seçtiğimizi zannederiz oysa dostlarımız kendilerini seçtirirler.” diyor. İş yaptığımız kişiler de öyle…

“Ahmakça tutarlılık, küçük akılların gulyabanisidir; küçük devlet adamları, filozoflar ve ilahiyatçılar tapar ona. Bu sözün güzelliğinin yanı sıra çevirisinin de hakkını vermek lazım. Baskısıyla, kapağıyla çok kaliteli bir iş ortaya çıkarmış Okuyan Us.

Bazı düşünceler bizi hep gençken bulur ve hep de genç tutar.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 261

Güneş doğup batarken ses çıkarıyor mu? Doğuştan işitme engelli çocuğun iç burkan sorusu.

Hemingway çok kısa bir hikaye yazarak herkesi ağlatacağına dair iddiaya girmiş ve şunu yazmış:
Satılık bebek ayakkabısı, hiç giyilmedi.

Mükemmel olmasa da istediğim şeyleri yapmaya odaklandım hep. Bir dahakine daha iyisini yaparım dedim. Pek başarılı da olmadım pişman da.

Yapılan hiçbir çalışma boşa gitmez; gün gelir işime yarar dedim. (YARAMADI, henüz)
Belki Stiv Cabs gibi noktaları birleştiririm ileride.

Kulağa garip gelebilir ama korkmaya cesaret edebilmek diye bir şey var. O cesaret de yoksa korkulabilecek durumlardan sürekli kaçınma oluyor. (Psikiyatr İlker Küçükparlak)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 260

epikür epicurus filozofun mutluluk seyahatnamesi

Didinene dur durak yoktur, hedefler hedefleri takip eder. (Kitap: Filozofun Mutluluk Seyahatnamesi, Epikuros’la Felsefi Yolculuklar)

Yapmak istediğim şeylerden biri de üniversitelerde “Düşünce Tarihi” dersi vermek. Tarihe not düşeyim, belki ileride bu yazıya geri dönerim.

Apartmana girerken taşınanlara: Yeni mi taşınıyorsunuz, hayırlı olsun dedim. 1 senedir burada oturuyorduk başka yere taşınıyoruz dediler 🙂

Yanlış kişiyi işe almaktansa 50 kişiyle mülakat yapıp hiçbirini işe almamayı tercih ederim. (Jeff Bezos, Amazon)

Duyduğum en sağlam sözlerden: Doğa ile savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz. (Hubert Reeves)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 259

Mutlu, huzurlu, mesleğini gururla icra edip ekmeğini kazanan adam gibi adam.

İnsanların meşguliyetleri ile yalnızlıkları doğru orantılı…

Apandisit gibi adam. Bir işe yaradığı yok, durup dururken patlıyor.

Herkesin her şeyi yapma nedenini Homer Simpson söyle açıklamış: Çünkü aptallar!

homer simpson aptal

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 258

Haftasonuna Giriş

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Wittgenstein Tractatus Logico

Wittgenstein’ın Tractatus Logico-Philosophicus’taki son cümlesi: “Üzerine konuşulamayan konusunda susmalı.” olsa da bu kitaptan neredeyse hiçbir şey anlamadığımı not düşeyim. Birikimim yeterli olmadı, belki önümüzdeki yıllarda bu değişir.

İnsana bir tık huzur veren şeyler serisi: Çocuk kafası okşar gibi fesleğen okşamak sonra elini koklamak.

Alain de Botton’un Romantik Hareket’ini okudum geçenlerde. Çok sevdiğim bir yazar ama bu ilk kitaplarından, 20’li yaşlarının başında yazdığı o kadar belli ki. Sevdiğim yazarları sondan başa okuyacağım artık.

Okuduğum en iyi Harvard makalelerinden biri: Kariyerin bir noktasında kendinizi felsefi açıdan ele almanız gerekir.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 257

Başarılı olmanın, sistemin dayattığı kitaplarda yazmayan birden fazla yolu olabileceğini anlamak için o kadar çok başarı kitabı okudum ki…

Yeter diyordu Edward Norton, dökme diyordu bu kimyasalı elime ama inadına döküyordu Tyler Durden acımıyordu, Edward’ın gözü yaşlı. Tamam anlıyorum, hissediyorum diyordu Edward. Hayır diyordu Tyler, hissettiğin zamansız bir aydınlanma. (Dövüş Kulubü, en favori 3 filmimden biri)

Dovus Kulubu Edward Norton Brad Pitt aydınlanma

Haftanın bir gününü kendini geliştirmeye ayırmak (kitabını okumak, sinemaya gitmek, kahveni içmek, düşünmek…) lüks değil ihtiyaç olmalı.

 

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Oğlum, Şimşek McQueen’in dergisini tutturmus, almışlar. Akşam yatmadan okudum. Mesajlar subliminal filan değil, direkt artık: Uykusuz geceler geçiren ama mutlu bir işçiyi anlatıyor. Bir sonraki sayıda şunu yazabilirler: Ayrıca ne söylenirse anında yapıyor, grevlere hiç katılmıyor.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 256

Blacklist Kara Liste S2

Tüm hayatını aslında onu mahveden şeyin peşinde geçirdi… (The Blacklist S2E2’den, zaman harcadığıma pişman etmeyen bir dizi, 10 numara senaryo, 10 numara oyunculuk)

Picasso da 1881 doğumluymuş. Ölümü 1973. Düşünüyorum da Atatürk 1973’e kadar yaşasaydı biz nasıl bir Türkiye’de yaşıyor olurduk acaba?

Muhteşem ikili: İnsanlara faydalı olma arzusu + kitlelere konuşabilme, onları etkileyebilme becerisi.

Kişinin kendisine sorması gereken en önemli sorulardan biri: Önümüzdeki dönemde ne üreteceğim? Proje, blog yazısı, ders, iş, kitap, aile…

Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallelerine taşınanlar var. Dünya’daki 1 milyar aç insan komşumuz değil mi? (İtirazım Var‘dan, filmi değil ama tespiti beğendim)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 255

A photo posted by Hasan Basusta (@hasanbasusta) on

Koca İstanbul’da Sazova Parkı gibi bir park yok. Avrupa’nın büyük kısmını gördüm, Eskişehir oradaki şehirlerle yarışacak modernlikte.

Wi-fi şifresini isteyecek kadar uzun kalmamaya çalışıyorum hiçbir yerde.

Son zamanlarda gündem ile ilgili daha az yazmaya çalışıyorum. Baktım yazınca bir şey değişmiyor, bıraktım. Kahvede vatan kurtarmaya paydos.

Beni kendi yoluna çağırma, benim yolum başka, yokuşlarım başka… O kadar güzel yazmış ki Nil Karaibrahimgil.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 254

Karar Kitabı Uzlaşma

Ne zaman bir çatışma, çözümü zor bir durum çıksa baktığım uzlaşının temelleri tablosu. Kitap: Decision Book, Fifty Models for Strategic Thinking.

Cumhuriyetin Manevi Mimarları, Cemal Kutay. Halife ve Şeyhülislam’ın ölüm fermanı verdiği M. Kemal’in din adamlarını örgütlediği Milli Mücadele yılları, inanması zor bir roman gibi. 480 sayfa ama değer. Tarih kitaplarından bahsetmişken İlber Ortaylı’nın Cumhuriyetin ilk 100 yılı (1923-2013) kitabı da oldukça kolay okunan, bilgi dolu bir söyleşi.

Çocuğa yemeği “Blender’da” çekip vermeye alıştırırsan katı gıda yiyemez. Al bu kuralı hayatın her alanına uygula.

Zamanında verdiğim en iyi kararlardan biri: Hayatının gidişatından sadece şanssızlığı sorumlu tutan kişilerden uzaklaşmak.

Sorumluluğu alamayan kişilerin yaptığı en iyi şey: Sorumlu Tutmak.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 253

 

Kitap: Kariyer 2.0, Cengiz Çatalkaya

Finansal başarının %85’i iletişim, liderlik ve müzakere becerisine bağlı; %15’i teknik beceriye.