Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 240

Işığı kapatsana baba, pili bitecek.

Pili bitmez oğlum. Işık da, pil de, insan da enerji ile çalışıyor ama farklı.

İnsan mı?? -Umut Egemen (3,5)

Çocuğuma Öğüdüm: Kendini Bil! Ben 32 yaşında birisiyle tanıştım, hayatım değişti. Sen binlerce senelik bu öğüdü tut.

Çocuğuma Öğüdüm: Öğüt veren değil, örnek olan insanları dinle.

De Niro’yu da Al Pacino’yu da severim çok. İkisinin de çok iyi filmleri vardır ama De Niro’nun iyi olmayan filmi de çoktur, Al Pacino başka.

En Sevdiğim 7 Al Pacino Filmi:

1- Şeytan’ın Avukatı

2- Venedik Taciri

3- Büyük Hesaplaşma

4- Baba Serisi

5- Yaralı Yüz

6- Çaylak

7- Donnie Brasco

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 239

ölümle yüzlesmenin 5 asamasi

Ölümle yüzleşmenin 5 aşamasını okudum bugün.

1) İnkar: Ben gayet iyiyim

2) Öfke: Ben ölürken siz nasıl yaşıyorsunuz?

3) Pazarlık: Tanrım, biraz daha zaman ver, ne olur!

4)Depresyon: Zaten öleceğim, hiçbir şeyin önemi yok.

5) Kabulleniş: Öleceğim bari kalan zamanımı iyi geçireyim.

Henüz hayatı kabullenememiş bir varlık için ne zor konular. Kitabın Türkçe’si de var: Değişim Kitabı, Dünyanın Nasıl Şekillendiğini Açıklamak İçin Elli Model. Bu kitap serisi (Stratejik Karar Kitabı ve Soru Kitabı) hayat değiştiricidir.

172’de de yazmıştım: (Arapça) HKM kelimesi de etimolojik zenginlik. Örnek: Bilgiye HaKiM olmayan HüKüMete HeKiM fayda etmez. MuHaKeMesi zayıf, aHKaM’ı bol olur.

Kendimle hesaplaşayım dedim, hesabı ödeyemedim. Bulaşıkları yıkıyorum şu an.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 238

logicomix yolculuga cik

Geçenlerde Logicomix’i okudum. Bertrand Russell’ın Avrupa’da yaptığı “Entelektüel Keşif Yolculuğu’nu anlatıyor. Frege’den nasıl etkilendiğini, Wittgenstein’ın nasıl öğrencisi olduğunu, neler tartıştıklarını ve Mantığı nasıl ele alıp, geliştirdiklerini vs. Konu ile ilgilenenler için çok keyifli bir çizgiroman, ben çok beğendim.

wittgenstein miras

Kitabı okuduktan sonra yazarlarını hızlıca Google’da aratıp, aşağıdaki maili attım. Kitabı çok beğendim, ellerinize sağlık, İstanbul’a gelirseniz yemekler/kahveler benden dedim. Yarım saat içinde geri döndü, çok teşekkür ederim, mutlaka haber veririm dedi bir tanesi.

logicomix mail

Diğer yazar da hemen dönerek, bu kitabın Türkçe baskısı hakkında aldığım ilk yorum, çok teşekkür ederim dedi. (Kitap, Türkçe’ye 2012 yılında çevrilmiş.) İstanbul’a gelirsem mutlaka haber veririm, sen de Atina’ya gelirsen lütfen haber ver demiş. Bir gün Bertrand Russell gibi “Entelektüel Keşif Yolculuğu” yaparsam mutlaka Atina’dan, bu konuda bana ilham olan kişiden başlarım dedim.

 logicomix mail 2

İlham’ı paslama sırası bende, Pay it Forward‘daki gibi bu yazıyı bir konuda size ilham vermek için yazdım: En çok beğendiğiniz kitapları düşünün, yazarı hayatta olanları Google’da aratın, mail adresine ulaşırsanız, sadece teşekkür etmek için mail atın. Kitabı hakkında konuşmak için kahve/yemek teklif edin, hiçbir şey kaybetmezsiniz, çok şey kazanabilirsiniz!

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 237

Blogda’da gördüğünüz gibi felsefe tarihindeki hemen herkesi okumaya, araştırmaya uzunca bir süre harcadım ve sona doğru yaklaştım. Kendime en yakın bulduğum kişi (şimdilik) Epikür herhalde (M.Ö. 3. yy). Yukarıdaki videoda harika bir özeti var, ne yazık ki ingilizce.

Ne zaman denk gelsem gülüyorum: Ekmek arasına konulabilecek muhteşem şeyler.

Atalarımızın “iyi diyelim iyi olsun” lafını secret diye kitap yapıp milyonlar kazandılar.

Bir insanın yalnızlık çekmesinin kaç nedeni olabilir? 1) Konuşmasının/susmasının bir katma değeri yoktur. 2) Yalnız kalmak istiyordur. 3) ?

Kendi başınayken kendinden sıkılmak, bırak başkasını kendisiyle vakit geçirememek, yalnız kalmaktan hiç memnun olmamak… Ne büyük eziyet.

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 236

seyahat mark twain

Seyahate çıkıp aynı kişi olarak geri gelen kişinin üzücü durumu vs. bambaşka biri olarak gelmenin şaşkınlığı…

İlk incelememi Tolstoy’un İtiraflarım’ına yazacaktım bu kadar iç bunaltıcı bir eserle başlamak istemedim. Pazartesi sendromunu mumla aratır. 50’sinde hayatın anlam ve amacını kaybeden Tolstoy’un ruhsal bunalımları, sancıları, çözüm çabaları…

Varoluşsal sancı sandığın gastrit olmasın?

Hem kendisini beğenmiyor, hem herkes Dünya’da kendisi gibi insanlar yaşasın istiyor.

En öğretici yolculuklar fiziksel olmayanlar. Kafamdaki soruların cevaplarını bulma yolunda ilerlediğim bir yıl olsun bu yıl.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 235

Yemeğinin son lokmasını başkasına verdin mi hiç? Ne çok şey anlatan bir hareket…

Ne çok şey öğrendiğim bir yıl oldu 2014. Geçen yıl okuduğum kitapların yaşını ortalamaya vursam 500 falan çıkar.

Manevi değerlerini madeni paraya satanlara değer vermesek bari.

Hayatla dalga geçiyorum ayağına dalga konusu olanlara da çok gülüyorum. Komik olmakla gülünç olmak arasındaki ince fark..

Bir insanın hayattaki en önemli faaliyeti nedir? Ruhuna gereken özeni göstermek demiş Socrates.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 234

Yaşamın anlamı gece duyumsanır ve sorgulanır. Kimse bunu öğle yemeğinde konuşmaz. Yaşam “gecenin” konusudur. Cehenneme Övgü, çok iyi kitap, her cümlesi alıntı yapmalık. Çok severim Gündüz Vassaf’ı.

İktidarın en büyük korkusu muhalefet değil, ciddiye alınmamaktır. (Kitap: Cehenneme Övgü; Gündüz Vassaf, 2 Aralık 1986.)

Birbirini ileri besleyen (feedback effect) ikili: “Ben sana inanıyorum” sözü ve “Nasıl bir kişi olduğumuz” Kaç kere duyduk ki bu sözü?

Bazen en iyi yaptığım şey: Ertelemek. Böyle zamanlarda şarjımı evde bırakıyorum. Kendime motto uydurdum: Şarjın yanında yokmuş gibi çalış 🙂

En sevdiğim sözlerden: Be very optimistic about what it can be and be very realistic about what it is. (Ne olacağı hakkında son derece iyimser, ne olduğu hakkında son derece gerçekçi ol)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 233

Firdevs Yöreoğlu’nun Bihter Ziyagil’le konuşması: Ahlakı askıya alıp iki nefs arasında ikna çabası. Tek taraflı aşk uğruna parayı feda etme!

Bihter aşkı uğruna hayatını, Behlül ise nefsi uğruna hayatını bile feda edemeyip kaçan kişinin kompozisyonu. Ne yazmış H. Ziya Uşaklıgil.

İnsan aklı bir dalgalı deniz. Hepimizin arayışı bir sörf tahtası; bulursak sörf yapmak ümidimiz, bulamazsak boğulmak korkumuz.

Mevlana’nın hikayesindeki gibi: Gemiyi su yüzdürür ama içine girerse batırır. Dalgalar geçince gemiye rastlasak ne ala.

Hayatta karşılaştığım olayların açıklaması: Dağınık şüpheler silsilesi.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 232

Ahmet Durul Hocam’ın sorusu: İnsanlığa tek bir kelime söyleyecek olsan o ne olurdu? Kendisinin cevabı: Uyanın!

Şu hayatta öğrenmekten en fazla fayda sağladığım şeylerden biri de “insanlar sözlerinde durmadığında onlara kızmaMAyı öğrenmek” herhalde.

Amaan n’apıyım olusa olur, çabalamaya gerek yok! (OLMADI)

Aklı yücelten de akılsızdan farklı mı? Al Dunning-Kruger sendromlu özgüven patlamasını vur kendi sınırını bilmeyen kör karanlığa…

İnsanın kaderini belirleyen en önemli konulardan biri de bilme isteğinin mi korkunun mu ağır bastığı…

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 231

Her gördüğümde izlemeden edemediğim TED Videosu. Görmesi en zor hırsızlıklar arka planda değil gözümüzün önünde olur. (Apollo Robbins, Yanlış Yönlendirme Sanatı)

Miyopluktan düşünce körlüğüne geçen arkadaşlarım var. Körü körüne bağlanılan düşünceler yüzünden hep…

Sorunları çözmek için daha fazla veriye değil, daha fazla özveriye ihtiyaç var. Çoğu zaman… Muhteşem muhteşem bir cümle Salih Tahir’den.

Hangisi hayatımızı daha çok etkiliyor?

A) Yalnız kaldığımızda zamanı nasıl geçirdiğimiz

B) Başka kişilerle iken zamanı nasıl geçirdiğimiz

Medeniyetin Beşiği: Dünyanın kaynaklarını, senin vatandaşların bebekken bu beşikte uyusun diye harcıyorsun. Geri kalanlar eşikte uyuyor.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 230

Statü Endişesi Alain de Botton Black Mirror

Black Mirror ne muhteşem dizi. S3 White Christmas bölümünü William James’ ten (1890) esinlenmişlerse demek ki… Kitap: Statü Endişesi, Alain de Botton. Çok iyi kitap bu arada.

Fear can hold you prisoner, hope can set you free. (Korku seni mahkum eder, umut özgür bırakır) The Shawshank Redemption

Losing all hope is freedom. (Tüm umudu kaybetmek özgürlüktür) Fight Club

Konu ile ilgili Sartre’den bir alıntı yapayım:  İnsan özgürlüğüne mahkumdur. Altında çok ciddi bir felsefe yatan bu sözü reddetmeden önce özgürlüğü nasıl tanımladığına bakmalı Sartre’nin. Ona göre özgürlük: Özünü inşa etme.

Hadi bir de muhteşem film 12 Maymun’dan bir alıntı yapayım: Gelecek tarih oldu. (The future is history)

Diğer izlediğim ve not verdiğim (şimdilik 1200 kadar filme) göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 1200 filmden sadece 3 tanesi 10/10 aldı. Biri Matrix, biri Fight Club, diğeri de 3 Idiots.