Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 229

Salt içerik yazmak yerine bağlamıyla (content vs. context) kısaca anlatabilen hem daha üst mantık grubuna hem de daha etkili hitap ediyor.

Vaktim olsa neler neler yapardım diyenlerin vakti olduğunda motivasyonu olmuyor. Vaktim değil motivasyonum olsa demek daha doğru belki de.

“Hani şu derya içre olup deryayı bilmeyen balık” demiş ya Nazım Hikmet; denizin üstüne çıkabilirsen (amfibiksen) bilebiliyorsun ancak.

Kediye isim koymak lazımdı. Kedimen olsun dedi oğlum (Egemen, 3) bir saniye bile düşünmeden.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 228

epiktetos disiplin

Bizim tespit sandığımız şeylerin çoğunun tespiti binlerce yıl önce yapılmış. Epiktetos’un 1900 sene öncesinden gene enfes bir tespiti.

2010’ların Türkiyesi gençliğine dönmek isteyen bir yetişkin gibi. Ne geriye dönme şansı var, ne ileri gitme cesareti ama hep o yıllara gitmek istiyor.

Kafka neden bu kadar etkileyici? Düşünsene bir sabah uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş buluyorsun. Anlam, amaç ve seçme şansın yok!

Bir şeyi yüceltmenin en hızlı yolu ona sahip olmak!

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 227

problemlerin cozumu

Dünya’daki bütün problemlerin çözümünü bir Türk bulmuş. Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz!

Newsroom açılış sahnesi, en sevdiğim girişlerden. Türkiye versiyonu olsa kimbilir neler söylenirdi..

Beyin iyi bir şey. Ne kadar erken kullanmaya başlarsan uzun vadede o kadar rahat ediyorsun. (Kısa vadede de zarar.) Açmadan iade eden var!

Aradığını bulma güdüsü o kadar güçlü ki bir şekilde dağları aşıyor. Sonunda Simyacı gibi bahçendeki incir ağacının dibinde buluyorsun.

20’li yaşlar hızla arkadaş edindiğin, dost sandığın kişileri bulduğun yaşlar. 30’lu yaşlar ise 20’li yaşlarda edindiğin arkadaşlarını adeta Occam’ın Usturası ile doğrar gibi azalttığın, gittikçe de azalan sayıda kişi ile görüştüğün ve bununla da oldukça mutlu olduğun yaşlar.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 226

utopia dizi

Ne derin düşünceler bırakmıştın bende. Ne güzel dizimizdin sen Ütopya...

Yardım çağrısı diye havai fişek atıyorlar biz ona bakıyoruz. İyi de gemi batıyor…

İyi bir seyyahın sabit bir planı ve varmak gibi bir niyeti yoktur. Lao Tzu

Beraber vakit geçirmeyi seçtiğin her insan kaderini etkiliyor, ne acayip. (Seçmediklerin de etkiliyor ama onlara odaklanmak mantıklı olmaz.)

Schadenfreude; (Başkalarının mutsuzluğundan mutlu olmak) Almancada kelime Türkçe’de cümle olması tesellimiz. Batılı yaşam tarzının dezavantajları.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 225

epiktetos

Epiktetos 1900 sene önce şunu demiş: Başkalarının size hayran olmasına bağımlı olup RT, Fav, like peşinde koşmayın! (Kitap: İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar)

Sana hayranım dedi Küçük Prens ama bu seni neden bu kadar ilgilendirsin ki?

Tarihten örnek vermissin dostum ama senin tarih sandığın manipüle edilmiş propaganda. İnanmazsan yabancı kaynaklardan oku, bilgini dengele.

Elon Musk’la Stephen Hawking hemfikir: İnsan dediğin yavaş biyolojik evrim; bilgisayar ile rekabet edemez. Yapay zeka insanlığı bitirebilir.

Dropbox gibi tanıdıklarım var. Her platformda, her cihazda çalışıyorlar.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 224

Fikirlerinde değişiklik yaratabilecek bir sunum: Büyüleyici şekilde rahatsız edici bir düşünce, Neil de Grasse Tyson.

Sunum K-Pax’i andırıyor aslında; ne güzel filmdi. 2001’de izlemiştim. (İzleyip, not verdiğim diğer 1150 film)

Yaptığı işin temellerini bilip anlayanların sayısı işteki inovasyonları bilenlerden daha az. Büyük saçmalık değil mi?

Arada bir “Gidip biraz işe yarayayım!” diye düşündüğümde hiç fena işler yapmıyorum.

Halil Cibran’ın Ermiş’i ne müthiş kitapmış. 56 sayfa ama nasıl bir kelime kullanımı. Harcadığım en iyi 4TL olabilir.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 223

Fazla vizyon iyi bir şey mi sanki? Sürekli uzunlarla gitmek karşıdan gelen arabayı rahatsız eder. Arada bir selektör yapsak yeter.

Sanki aniden bir kavga çıksa, kimse dokunamayacaktı ona (Sabahattin Ali) saygısından. (Ağaç İrfan, Istıranca’dan, Sabahattin Ali’yi anlatan çok iyi bir Tiyatro Oyunu)

Dünya’nın en büyük sorunları ne? Karşılaştırmak için harika bir “framework”. Çok çok beğendim. Benim gibi her şeyi rasyonalize eden insanlar için 4 soruda ideal bir karar verme aracı:

1- Ölçek: Eğer bu spesifik problem üzerinde ilerleme kaydedersek Dünya, eskisine göre ne kadar iyi bir yer olur?
2- Yükselme: Bu problem üzerinde ilerleme kaydetmek ne kadar kolay?
3- Gözardı Edilmişlik: Bu probleme ne kadar kaynak ayrılmış durumda?
4- (Ve bence en önemlisi) Kişisel Uyum: Bilgin, bağlantıların, tutkun, becerilerin, kaynakların göz önüne alındığında bu problemi çözme ihtimalin ne kadar yüksek?

Özetle, Dünya’nın bir sürü sorunu var, Terör, Sağlık, Çevre, Açlıktan ölen insanlar, İnsan Hakları, Hayvan Hakları… Sen bu problemlerin hangisinin çözümünde yer alabilirsin? Bu sorulara özellikle 4. soruya verilen cevaplar, o çok popülist Afrika’da açlıktan ölen insanlar varken sen nasıl eziyet gören hayvanları kurtarmaya çalışırsın sorusunu da cevaplıyor aslında. Çünkü benim tutkum, bağlantılarım ve kaynaklarım bunun üzerine seninki de aynıysa gel bu sorun üzerine eğilelim, değilse Nil’in “Kanatlarım Var Ruhumda’da” dediği gibi “Beni kendi yoluna çağırma, benim yolum başka, yokuşlarım başka…” Sen kendi yokuşunu tırman.

Goethe kimseye kırılmazmış çünkü vakti çok değerliymiş.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 222

jeff bezos

İş hayatında en hak verdiğim cümle: Hayat, işi bilmeyen insanlarla çalışmak için çok kısa. (Jeff Bezos)

Sindirella; hikayesini okuduk, oğlumla tiyatrosunu izledik. 12’ye 5 kala ayrılmayı beceremediğimiz için Külkedisi’ni gerçek hayatta çok yaşadık. Neyse ki sonu iyi bitiyor. En azından tiyatroda.

Yazıyı bulup medeniyetin temelini atan Sümerler’den beri 5000 senede şaşılacak kadar az medenileşmişiz, konular hala aynı.

İlkokullarda zorunlu verilmesi gereken ders: Kendini bilme.

İşi “öğrenmek” olan insanlar var mıdır, kazancını sadece bundan sağlayan?

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 221

Nasil yasamali Mumin Sekman

Neden -en azından- İngilizce öğrenmeliyiz? Çünkü insanlığın % 99’unun hayat bilgisi farklı dillerde depolanıyor. (Kitap: Hayat Bilgesi – Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı, Mümin Sekman)

Okuduğumuz kitapların çoğu bize kendimizi anlatmak için.

Dünya’yı suçlamak aynayı suçlamaktır.

Bulaşıcı korkuya dair başıma gelen ilginç bir olay anlatayım: Dinazor Müzesi’ne oğlum (3) ilk gittiğinde normal gezmişti. Dün 2. kez gittik. Bu sefer bir anaokulu gelmişti ziyarete. Bazı çocuklar ağlamaya, çığlık atmaya, korkmaya başladı. Bizimki de korkuyorum diyip 2.’ye girmedi.

Bu hırsın beni tüketmesine engel olabilecek miyim? Basketboldan uzaklaşarak huzura kavuşabilecek miyim? Michael Jordan. (Kitap:Hayat Bilgesi – Şu Hayatı Nasıl Yaşamalı, Mümin Sekman)

michael jordan nasil yasamali