Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 160

Umut, korkudan güçlü olan tek şeydir. Umutları olduğu sürece daha da korkutmak işe yaramaz. Önce umutlarını yok etmeliyiz. Başkan Snow, Devrimi nasıl bastıracaklarını tartışırken.

Mevcut sistemin ve Dünya’da olan adaletsizliğin alternatif dünyalar üzerinden anlatımını seviyorum. “In Time” gibi, Elysium gibi, Açlık Oyunları gibi.

Fırtınalardan korkmuyorum; bana asıl kaptanlığı öğrettiği için…

Bugüne baktığımızda bazı tarihsel gerçekler ne kadar da ilginç geliyor. Hz. İsa’nın Filistin’de doğmuş bir Yahudi olması mesela.

İnsan inandığı şeyi mükemmele yakın savunabiliyor. Önemli olan inandığı şeyi bulmak…

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 159

Köprüleri yakma, aynı nehrin üzerinden kaç defa geçmek zorunda kaldığını görünce şaşıracaksın. Zamanını, kimin değil neyin doğru olduğunu anlamak için harca (Spend less time worrying who’s right, more time deciding what’s right.) Kendini değiştirme gücünü olduğundan az; başkalarını değiştirme gücünü ise olduğundan fazla sanma. Jackson Brown Jn.

Uygar ülkelerde oyuncak, çocukların hayalleri genişlesin; diğerlerinde çocuk oyalansın diye alınır. Sunay Akın

En büyük trajedi: Ailesini geçindirmek için sanatını icra edemeyen sanatçı trajedisi.

Benim de “İnşallah bir gün bu bilgi seviyesine ulaşırım” dedigim kişiler var. Ama daha önemlisi bilgi değil bilinç seviyesine ulaşmak.

Zor zamanlarda psikolojini yönetmek startup (ve hayat icin aslında) başarının anahtarı.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 158

mutlu insanlar ne yapıyor

Araştırmaya göre mutsuz insanlar televizyon izliyor, mutlu insanlar kitap okuyor.

Türkiye’de düzenli kitap okuma oranı binde 1-2 seviyesinde, gelişmiş ülkelerde ise %20’nin üzerine çıkıyor.

Eğer kendinden daha iyi birisi ile oynarsan, becerilerin artar mı azalır mı?

İlerleme kaos gerektirir mi?

Önemli bir konu hakkında fikir edinmedeki turnusol kağıdım: Anlatan kişi istisnaları genelleyerek karşısındakini ikna etmeye çalışıyor mu?

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 157

hipokrat sağlık

İçimizdeki güçler hastalıkların gerçek iyileştiricileridir. Hipokrat, M.Ö. 400

“Sağlıklı Olmak” nedir? Hasta olmamanın tersi mi; enerjisi olmayan, sürekli yorgun bir vücuda sağlıklı diyebilir miyiz mesela?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Sağlık: Fiziksel, mental ve sosyal olarak tamamen iyi olma haliymiş; hastalığı ya da rahatsızlığı olmamak değil.

(Yeterli oksijenin olmaması gibi sebeplerle) Hücreler birbirine yapışıyor ve ölüyor. Vücut hücrelerimizin ölmesine biz YAŞLANMAK diyoruz.

Change is never a matter of ability. It is always a matter of motivation. (Değişime neden olan şey beceri değil motivasyondur.)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 156

En mutlu ülke Danimarka’da insanlar birbirlerine karşı sorumluluk hissediyor. İlginç olansa zaten olması gerekenin ilginç gelmesi. Osman Ulagay’ın kitaplarında anlattığı gibi daha iyi bir yaşam için örnek alınması gereken Batı’nın Vahşi Kapitalizm Modeli ve Tüketim Kültürü yerine İskandinav Modeli. (Osman Ulagay, kitaplarını çok tavsiye ettiğim bir yazar.)

En popüler olan kişilerin en yetkin kişiler olduğuna çok nadir şahit oldum.

“Umarım bir gün ben de onun bilgi seviyesine ulaşırım” dediğiniz biri var mı?

Çocuk büyütmek hayatın simülasyonu gibi. Yemek yedirmek için bile sürekli yeni şeyler ile gelmen (test & optimize) yapman gerekiyor.

Hayatta en etkili geri dönüş sağlayacak şeyi sorsalardı: 1- Değer Katmak 2- Tohum ekmek derdim. Ne kadar yavaş olsalar da…

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 155

Ne güçlü bir cümle: Someone’s opinion of you does not have to become your reality. (Başkasının sizin hakkındaki görüşü, sizin gerçeğiniz haline gelmemeli.)

Segal Kanunu: Bir saati olan adam saatin kaç olduğunu bilir, iki saati olansa asla emin olamaz.

2 Yaş Sendromu’ndan çıkamamış nice yetişkinler tanıdım. Bu yaşlarda çocuk (!) herkesin onun istediği şekilde davranmasını talep eder.

Bernard Shaw’ın da dediği gibi en büyük geri dönüşü getirecek şey (doğru) bilgiye yapılan yatırım. Yani hızı olmasa da ROI’si çok yüksek.

Çoğu insan her gün daha çok şey elde etmeye çalışıyor, bense her gün hayatımı daha da basitleştirmeyi hedefliyorum. (Zen Ustası)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 154

Peter İlkesi: Kişiler; yeterli oldukları sürece daha yüksek bir pozisyona terfileri için eninde sonunda artık yeterli olmadıkları seviyeye (yetersizlik seviyesi) gelir.

Nicelik olarak övünülen rakamların sebebinin, nitelik olarak yetersizlik olduğunu defalarca gördüm. Örneğin: Şu kadar kişi çalıştırıyoruz…

Kısa vadedeki çözümlerin, çoğu zaman uzun vadedeki problemlerin nedeni oldugunu anlayip mimariye önem versek her şey daha güzel olacak.

Duydunuz mu kaçın: “Sen benim ne zamandır bu şirkette çalıştığımı biliyor musun, biz burada işleri böyle yapmayız!!!”

Pazartesi: Sevmese de işini yapabilen PROfesyonellerin, sevse de işini yapamayan acemilerden şikâyet edeceği yeni haftanın başlangıcı.

Şöhret, para ve güç eğer etik bir zemin yoksa, felsefi bir bakış yoksa mutlaka insanı hasta eder! (Enver Aysever)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 153

elif safak sufi ask

 

Şu hayatta ne yaparsak yapalım, niyetimizdir farki yaratan, suret ile yaftalar değil. (Kitap: Elif Şafak, Aşk)

Hristiyan, Yahudi, Müslüman… Zahiride anlasamazlar ama batinide birdir yollari. Sufi dış kabukla ilgilenmez. Özdeki cevherin peşindedir. (Aşk)

Hayalindeki resimleri tuvale döken biri kazanması beklenen parayı kazanmadığında mutsuz olmaz. (Kitap: Aret Vartanyan, Gerçekten Yaşıyor musun?)

Hayatta iki şeyin sonu yoktur. Biri isteklerindir ki, seni perişan eder. Diğeri öğrenmektir ki, seni adam eder. (Ahmet Durul)

Kutadgu Bilig (Mutlu Olma Bilgisi) ne muazzam bir eser. (11. Yüzyıl) Bir gün, tümünü okuyabilecek zamanım olsun istiyorum. (1285 sayfa)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 152

Genclik calisma hayati yaslilik

Gençlikte zaman ve enerjini satıp para kazanıyorsun, çalışma hayatında enerji ve paranı satıp zaman kazanıyorsun ama yaşlılıkta zaman ve paranı satıp enerji kazanamıyorsun. Ne üzücü.

Ek olarak amcam Hüseyin Başusta’nın Instagram’da paylaştığım bu görselin altına yaptığı yorumu da ekleyeyim:

Önce yaşlının adını koyalım. Nice yaşlılar var 80 yaşında zamanı, parayı ve enerjiyi kullanıyor. Nice gençler var 30 yaşında, zamanı var, parası var. Ama yaşama enerjisi yok. Önemli olan sağlığın varsa içinde yaşama enerjin varsa, hayatta her zaman güzellik bulunuyor. Ama bir gerçek var ki , insanın yaşı 70’e doğru giderken hayalleri küçülüyor. Çünkü önceliklerin değişiyor. Sevgiler..

Boş zamanlari akıllıca doldurabilmek, uygarlığın son basamağıdır ve günümüzde pek az kişi bu basamağa ulaşmış durumdadır. (Bernard Russel’in Mutlu Olma Sanatı adlı kitabından)

RSVP, FWD, FYI, RE: Acil vede ÖNEMLİ!!! ile özetlenebilen çalışma hayatları; boşa giden potansiyel kadar çok az şeye üzülüyorum.