Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 151

poke the box

Göze çarpmamak üzere eğitiliriz ve dünyadaki en kolay yaşama şekli asla öncülük etmemektir. (Kitap: Seth Godin, Poke the Box)

Boş zamanlari akıllıca doldurabilmek, uygarlığın son basamağıdır ve günümüzde pek az kişi bu basamağa ulaşmış durumdadır. (B. Russel’ın Mutlu Olma Sanatı Kitabı’ndan)

Dilencilerin, kendilerinden daha cok kazanan dilencileri kiskanip milyonerleri kiskanmamasi ne ilginç. (B. Russell)

Olmak istediği kisiyi gösteren sihirli aynada herkes ödül kazandığını görürken, Peter Pan sadece kendini görmüştü.

Hınca hınç mısra doluyum. Biraz kendime geleyim, mendillerine, bluzlarına, yastığına mısralar serpeyim… (Ahmed Arif)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 150

Bu yazım bu senenin en önemli olaylarından Gezi Parkı ve sonrası üzerine:

Modern siyasette çatışmaya yer yok. Sevgi var, umut var, barış var. Hükümet ve muhalefet bunu anlayamadığı için yeni liderler istiyoruz.

Ortak akılla ilerlemeliyiz. Zor zamanlardan gecerken büyük kararlar bu ülke, bu halk tarafından verilmeli; tek kisi tarafından degil.

Bazen birbirimize katılmayabiliriz; tartışmalar yasayabiliriz. Önemli olan farklılıkların zenginlik olduğunu bilmek ve istişare etmek.

Bu gençlik ya mevcut partilerin icinden yeni bir lider çıkmasını BEKLEYECEK ya da kendi içlerinden bir lider ÇIKARTACAK. Başka yol yok gibi.

Hicbir sey göründüğü gibi değil,  her şey gösterilmek istendiği gibi. Tüm bilgi kaynaklarini demokratiklestirmeliyiz. (Medya bir başlangıç.)

BONUS: Kibir kesinlikle en favori günahımdır. (Şeytan’in Avukatı filminden)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 149

new capitalist manifesto

Araştırmaya göre insanı en mutsuz eden 3 şey: İşe gitmek, işte vakit gecirmek ve işten geri dönmek… Kitap: Umair Haque, New Capitalist Manifesto (Değerli bir yorum geldi; kitabın Türkçe çevirisi çıkmış, isteyenler buradan temin edebilirler, benim çok tavsiye ettiğim kitaplardan bir tanesi.)

Çağımız bazen enformasyon bazen dezenformasyon çağı…

Her bir sıtma uzmanına karşılık, 20 kellik uzmanı var. (Bill Gates)

İnsanların mutsuz olma sebeplerinden biri de hayali ile aldığı risklerin ters orantıda olması…

Sen benim oğlum yaşındasın, bana ne öğretebilirsin ki demişti. Ne yani oğlundan hiçbir şey öğrenmiyor musun diye cevap vermiştim şaşkınlıkla.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 148

kafka sein

Sein sözcüğü Almancada iki anlama gelir: “Var olmak” ve “Onun Olmak”. (Kafka’nın Kitabı’ndan)

Mark Twain, şehrin ileri gelen 150 kişisine, “Her şey ortaya çıktı, çabuk kaç” yazan imzasız mektuplar yollamış, ertesi gün 10-15 kişi şehri terketmiş.

Ne konuştuğu hakkında en ufak fikri olmayan insanlar gördüm. İnsan savundugu konuya yabanci olabilir mi, oluyor.

Eğer sana havlayan her köpeğe durup, taş atarsan gitmen gereken yere hiçbir zaman ulaşamazsın. (Winston Churchill)

İnsanlar bazı seyleri öğrenemeyeceklerine baştan karar veriyorlar ve bu kararlılıklarını ömür boyu sürdürüyorlar, ilginç!

 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 147

Ok hayat okculuk

Bu sözü çok sevdim: Ok, sadece geriye çekerek atılabilir. Eğer hayat seni geriye çekerse, hedefe kilitlenmeye devam et.

Bu can senin degil, bu mal senin degil! Tek başına hayat felsefesi…

Eğer ayda 2.000 TL kazanıyorsan, bu Dünya’nın %97’sinden daha zenginsin anlamına geliyor. Denemek ister misin? http://www.globalrichlist.com

Bilgisi sindirilmis olanların dipnota ihtiyacı yoktur.

İyi olduğunuz için herkesin size adil davranmasını beklemek, vejetaryen olduğunuz için boğanın saldırmayacağını düşünmeye benzer. D. Wholey

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 146

Doğru soruları sormak tecrübeden bile önemli. Soru sormayan tecrübeli kisinin cevapları hep aynı çünkü.

Yüklemleri eksik olan insanların başarılı olması mümkün degil. Bu yüzden, kurumsal emailler “çakma” bir bicimde “aksiyon alalım” ile biter.

Öfkeye tutulu kalmak, zehir içip diğer insanın ölmesini beklemek gibi… Buddha

Yemekleri ziyan etmek günah da, aklı ziyan etmek günah degil mi? Allah sormaz mı; sana o kadar akıl verdim, bu aklı ne için kullandın diye?

Oğlumun nelere heyecanlandigini / meraklandigini gördükçe her şeyi nasıl da kaniksadigimizi bir kez daha anlıyorum.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 145

İyimserlik Eğilimi; çok iyi bir TED konuşması. (Türkçe altyazı ile)

Tüm insanlık tarihi şöyle özetlenebilir: Sahip olduklarına sahip olmaya devam etmek isteyenler ile Dünyayı değiştirmek isteyen insanlarin kavgası.

Gerçek bir üstat, insanları kendine bağımlı kılmaz, bireyi kendi yolculugunda özgür bırakır. (Timur Tiryaki, İnsanlık 2.0 Kitabından)

Çok inandığım bir söz: “People’s lives are a direct reflection of the expectations of their peer group…”

Gerçek merhamet dilenciye para vermekten çok daha fazlasıdır. Dilenciler yaratan sistemin değişmesi gerektiğini görebilmektir. Martin Luther King. (Bu konuda Abuzer Kadayıf kurgu olarak olmasa da senaryo olarak çok iyi bir filmdir, tavsiye.)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 144

Turk Kahvesi

Türk Kahvesi Türk Gençlerinin umrunda mıydı? Walter Isaacson’un yazdığı Steve Jobs biyografisinden.

Bazı sözcükler (fonetik olarak) çok güzel; örneğin Aşiyan (kuş yuvası) ve bazı sözcükler hem güzel hem çok güçlü; örneğin Hakikat!

Bu Dünya’da en büyük mutluluk: Yeni banyo yapmış, “Babba diyen” bebek kokusu…

Cevapları bildigini söyleyenlere degil, bulacağını söyleyenlere ihtiyacımız var.

Burç konusu açıldığında konunun gelecegi mutlak nokta: “O zaman onun yükseleni başka”.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 143

İzlediğim en ilham verici videolardan. Derek Redmond alkışı o kadar hak etmiş ki… (Yukarıdaki videoyu kaldırmışlar, bir benzeri şuradan izlenebilir.)

Dünyanın gördüğü her büyük başarı önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumdu, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi. (Edgar A. Poe)

Morpheus: Dünyada ters giden bir şeyler var. Ne olduğunu bilmiyorsun ama orada. Beyninde kıymık gibi seni çıldırtan bir şey.

Gözlerinden belli. Sende gördüklerini kabullenen birinin gözleri var. Kadere inanır mısın Neo? (Matrix’den)

İnsanın şansını önüne çıkan fırsatlarla dansı yaratıyor.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 142

Clayton Christensen Career Advice

Harvard Profesörü Christensen’den harika bir kariyer tavsiyesi. How Will You Measure Your Life kitabından. (Kitap 2013 yılında Türkçe’ye çevrildi. Olmak İstediğim İnsan, Dünyanın En Ünlü İnovasyon Gurusunun Mutluluk ve Anlam Arayışı alt başlığı ile, şiddetle tavsiye)

Bir kariyer değişikliği düşündüğünde, en önemli varsayımlarının doğru olup olmadığını en hızlı ve ucuz olarak nasıl test edebileceğini düşün. Gideceğin yol hakkında gerçekçi olduğundan emin ol!

Bana hayatlarında büyük değişiklik yaptığın 3 isim söyleyebilir misin? (Ne güçlü bir soru, Ahmet Durul Hocam’ın kitabında karşılaşmıştım)

Bu yıl yatay değil, dikey yaşayacağım. Yemeğe değil, tada doyacağım. Ve bir kazan çorbanın tadını bir kaşıkta alacağım. (Ahmet Durul)

Newton başına elma düşüp yerçekimini bulduğunda Cambridge’de Matematik Profesörü’ydü. (Ekim Nazım Kaya’nınKaldıraç Etkisi Kitabından)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 141

Kalem kayıt makinasıKalemimim üzerinde yazıyor. Kalem: Pilsiz çalışan kayıt aleti. Metin yazarlığı ile basit nesnelerin bile harika bir şeylere dönüştürülebileceğinin örneği..

Farkında mısın sen çok yetenekli bir falcısın. Yapamam dediğin şeyleri gerçekten yapamıyorsun. (Ahmet Durul, Göle Atılan Taşlar kitabından)

Uzaylılar varsa insanlar için kesin “Milyarlarca insanın büyük bir kısmı şehrinden dışarı çıkmamış, birkaç tanesi Ay’a gitmiş.” diyorlardır.

Hamlığın en büyük işaretlerinden biri de “Karşındaki insanın seni kızdırıp ağzından istediği lafları almasına mahal vermek” herhalde.

İnsanlara faydası olmayanı ölülerden say gitsin. (Kaynağını teyit edemedim ama Hz. Ali’nin söylediği belirtilmiş bazı kaynaklarda)