Olumsuz ve Büyük Laflar Etmeden Önce

Olumsuz ve büyük bir laf söylemeden önce mutlaka Fatih Altaylı’nın “Kandırmayın Fenerbahçe’lileri, Alex Malex gelemez” yazısını baştan sona bir kez daha okuyorum. http://elitist-gaming.com servisleriyle oynadığı bir video oyuncusu kadar iyi oynadı.

Webrazzi Sosyal Ticaret Sunumu ve Benim Taraftaki Gelişmeler


 

Daha önce yazmıştım ama videosunu yayınlamamıştım. Webrazzi Eticaret Konferansı bence ülkemizdeki en önemli birkaç Eticaret Konferansından bir tanesi. Konuşmacılar da, katılımcılar da bu savımı destekler nitelikte. Markafoni kurucusu ve CEO’su Sina Afra, Doğan Online (ve Hepsiburada.com CEO’su) Yenal Gökyıldırım,  Gittigidiyor’un kurucuları ve daha bir çok saygı duyduğum, önemli isim ile aynı sahneye çıkmak benim için büyük şans. Yaklaşık 500 e-ticaret profesyonelinin katıldığı böylesine büyük bir konferansta Türkiye’de ilk defa işlenen bir konuyu anlattım: Sosyal Ticaret. Konu inanılmaz hızlı değişiyor ama sosyal ticaretin temelini anlamak için mutlaka yukarıdaki sunumu izlemenizi öneririm.

Sizin de takip ettiğiniz gibi bu blogda sosyal ticaret ile ilgili ilk Türkçe kaynağı oluşturuyor, uzun zamandır Dünya’yı takip ediyor, fikirlerimi yazıyorum. Daha önce de birçok konferansta, eğitim kurumunda, üniversitede, eticaret şirketi sahiplerinin bulunduğu küçük gruplara sosyal ticaret konusunu çok defa anlattım. Bu sunumlarımın da etkisi ile Türkiye’de sosyal ticaret ile  ciddi olarak ilgilenen büyük / küçük tüm kurumlar, kişiler bana bir şekilde ulaştı, ulaşmaya devam ediyor. Birçoğu ile birlikte neler yapabileceğimizi konuştuk. Nihai karar ise çok yakın zamanda verildi. Yakında bu konudaki gelişmeleri sınırlı çevremden çıkarıp herkesle paylaşacağım. Çok detay vermeyeyim ama şimdilik şunu söyleyeyim: Artık -sadece- konuşma zamanı değil, harekete geçme zamanı 🙂

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 114

“Başarının 2 kuralı varmış: 1) Bildiğin her şeyi söyleme (!) imiş.” Ben olsam şöyle derdim: Teach everything you know and Proceed. (Bildigin her şeyi öğret ve ilerle)

Bundan sonra yediğim yemekleri, doyuruculuğuna, kalorisine göre değil besleyiciliği ve daha önemlisi enerji vericiliğine bakarak seçeceğim.

Sunum neden onemli: Sunumu profesyonel olanın işinin profesyonel olmadıgı durumları gördüm. Sunumu kötü olanın işi aldığını ise pek görmedim.

Uzun zamandır görüşmediğin kisiye ilk söz olarak “Ne kadar kilo almissin?!?” diyorsan uzun zamandır gorusmemenizin sebebi o. Haberin yok 🙂

İşletmelerin 2 temel fonksiyonu vardır: İnovasyon ve Pazarlama. Bu ikisi sonuç üretir diğerleri maliyet. Peter DRUCKER

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 113

SADECE iş hayatı başarısı o kadar anlamsız ki, cogu zaman acinacak bir sey bile olabilir, fedakarlıklar ile karşılaştırıldığında…

Emekli olmalı miyiz? İşten belki, anlamlı projelerden asla… (S. Covey’in 8. Alışkanlık adlı kitabından)

Motivasyonun yetenekten önemli olduğunun en büyüleyici kanıtıdır 92 Avrupa Futbol Şampiyonasını Danimarka’nın kazanması.

Şu ana kadar okyanusun derinliklerindeki canlıların yalnızca % 2’si biliniyor ve hala ne kadar çok şey bildiğimizi iddaa ediyoruz.

Çocukların çok hızlı öğrenmesinin sebebi öğrenirken eğlenmeleri ve heyecanlanmalariymis. (Buradan kendimize istediğimiz dersi çıkarabiliriz)