Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 112

Altın fırsatlar hediye paketinde gelmez, en iyi iş fırsatlarının ilanı verilmez. (Linkedin’in kurucusu Reid Hoffmann’ın kitabından bir cümle)

Bir işverenin hayali: “Tutkuları işi ile kesişen insanları işe almak ve onları denetlemesine gerek kalmaması”. Sorun: Bu kaynak çok kısıtlı.

Çağımızın en büyük 12 girişimcisi açıklanmış. Listede Steve Jobs, Zuckerberg, Jeff Bezos olsa da benim birincim her zaman Muhammad Yunus.

Bu hayatta bana en fazla ilham veren kişilerden Muhammad Yunus ve Girişimcilik üzerine 2007’de yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

İnsanların tutkularını anlamak için pazar sabahları okuduklarına, paylaştıklarına bakıyorum. Ciddi fikir veriyor.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 111

Pivot: Yolda öğrendiklerine dayanarak yön değiştirmek, yeni sulara yelken acmak. Hayatım, bu kelimenin özeti gibi.

Aynı şeyi 2 kere yapmak tecrübe degil, tekrar. Cogu tecrubeli(!) insanın onlarca 1 yıllık tecrübesi olması kadar pek az üzücü sey var bence.

“Her okur kendi kütüphanesinin müdürü” Ne güzel söz. (Hande Altaylı söyledi televizyonda)

60 yaşında üniversiteye kaydolan öğrenciye: Saçmalama, bitirdiğinde en az 64 yaşında olacaksın argümanına verdiği cevabı çok seviyorum: Her halükarda 64 yaşında olacaksam, üniversite mezunu olmayı tercih ederim…

Bir kisinin, telefon numarasını 10 senedir değiştirmemiş olması iyi bir istikrar göstergesi sayılabilir.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 110

Hep çalışıp hiç oyun oynamazsan oyuncak sen olursun. Başkasının oyuncağı. Shining ve atasözündeki gibi…

Ne guzel sözmüş: “İnsanın gorevi kendi içindeki kıvılcımı bulup, ışık haline getirmektir.”

Kimisi kültürlendikçe özüne uzaklaşır, kabuğunu beğenmeyen kestane misali; kimisi ise daha da özüne bağlanır. Mevlana’ya, Yunus Emre’ye…

Araba kullanırken altın kural kimsenin kör noktasında durmamak, iş hayatında da öyle aslında.

Programcıların “framework’ü” iş hayatı için de var. Tanıdığım çoğu insanın daha çok çalışması gerekmiyor, daha akıllı çalışması gerekiyor.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 109

Steve Jobs’ın 1997’deki bu konuşmasına denk gelince söylediklerine inanamadım. Bugün çok moda olan Bulut Bilişimi (Cloud Computing) 1990’da kullanmaya başladığını anlatıyor. Ve diyor son 7 sene de hiç yedek (back-up) almadım. İnsanların yedeklemeye ihtiyacı yok. Benim birden fazla bilgisayarım var, tüm dosyalarıma istediğim yerden erişiyorum diyor. Hatta bilgisayarların hard-disk’lere  ihtiyacı yok. İnternet yeterince hızlı olduğunda bilgisayarda bilgi depolamamıza gerek kalmaz diyor. Yeni tanıtılan iCloud’u zaten çok uzun zamandır kullanıyormuş anlaşılan. Zamanının 20 sene ilerisinde yaşamak böyle bir şey olmalı.

Bir de Steve Jobs’ın şu tasarım tanımını çok beğeniyorum: Tasarım, sadece nasıl göründüğü değil, nasıl çalıştığıdır.

Kitapların büyük çoğunluğunun ilk bölümünden sonrası okunmuyor. Yeni nesil kitaplar basinda “executive summary” olan iş raporlarını örnek almalı.

Romanlar dahil tüm kitaplar pazarlama bakış açısı ile tasarlanmalı. Bu kitabin okuyan kisiye faydası ne? Ve daha kısa ve mumkunse interaktif.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 108

Bu sefer hayat üzerine düşünceler benden değil Ahmet Durul Hocam’dan geliyor. Kendinizi geliştirmeye önem veriyor ama Ahmet Durul’u Twitter’da takip etmiyor iseniz çok şey kaçırıyor olabilirsiniz.

2012 Deklarasyonu: 7. Söyleyeceğim her sözü, karşımdaki için hayırlıysa söyleyecek, yoksa susacağım.

İşi dert etme. Sen hazır mısın ona bak. Sen çukur ol su dolar.

“Para için çalışmak” out. “Bir amaç uğruna, bir şeyler yapmaya çalışmak” in.

Köpek sana havlarsa sen de ona havlar misin?

Önemli olan ne yaptığın değil, ne olduğundur.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 107

İlham vermek (inspire) kelimesinin yaşam soluğu vermek anlamına geldiğini fark etmemiştim. Ne kadar anlamlıymış oysa.

IBM’e göre 2015’te dünyada 1 TRİLYON cihaz internete bağlı olacak. IBM’nin PC üretme işini sattığını da hatırlatayım. Fırsatı görüyor musun?

Acaba ileride “Makineden makineye pazarlama” (M2MM) olur mu? (Machine to Machine Marketing diye bir şey var mı bilmiyorum, bir göz attım çok bir şey bulamadım Google’da) Meyve – sebze siparişi veren buzdolapları, yedek parça siparişi veren otomobile pazarlama yapmakta birkaç sorum var.  Satın alma kararını ileride yapay zeka ile buzdolapları mı verecek yoksa hep insanların şunları satın al dediği birer aracı mı olacaklar? Kalori, fiyat, sağlık, ihtiyaç gibi bir çok veriyi analiz edip mantıklı kararlar verebilecekler mi? Ve öyle olacaksa, insanlar buzdolaplarının kararlarını etkilemek için yeni pazarlama araçları yaratacaklar mı?

Günümüzde hafızasını kaybedenler, on yıl öncesine göre daha şanslı değil mi? Kişinin Facebook, Twitter hesabını göstersen çabucak toparlar.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 106

Alanında en iyilerini arayan şirketler alanında en iyileri çalıştırıyorlar mı yoksa sıradaki ile mi başlayacaklar önce ona bakmak gerek.

Pazarlama’ya başvuran birinin; CV’sini yüzlerce şirkete spam yapması manasiz. Bu konuda “Özgeçmişinizi Göndermeyin” kitabı şiddetle tavsiye.

Önümüzdeki hafta cogunluk için gene cok mesgul, dolu dolu gibi ama tatmin açısından boş geçecek.

Tahta diye küçümsenen Pinokyo’nun bile yalan söylerken burnu uzuyordu. Ya şimdi ki insanların; yüzü bile kızarmıyor. (Paulo Coelho)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 105

“Felsefenin başladığı bu topraklarda “felsefe yapma’nin” boş konuşma anlamına gelmesi ne üzücü.”

En faydalı paylaşımlarda bulunan insanların en faydasız insanlar olduğuna birkaç kez şahit oldum, çok yakından.

“Arabayı kilitledikten sonra kapı kolunu çekmek suretiyle kontrol etme güvensizliğinin hayatımıza yansımaları” konusu tez olur

“Çok guzel bir fikir vardı aklımda keske yazsaydım’lar” yerini “Çok guzel bir twit vardı aklımda keske yazsaydım’lara” bıraktı…

Islak bornozla oturur ama gene de giyinmezsin ya iste; hayatta öyle umursamaz davranmak gerekiyor bazen.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 104

Çözüm bulamıyorsan yasakla zihniyetine ülkemizde çok örnek verilebilir, hele de internet alanında. İşte bu fotoğraf bu zihniyetin sembolize eden bir sanat eseri bence.

Bazı insanlar o kadar fakir ki, tek sahip oldukları şey para.

Steve Jobs’un 10 liderlik sırrından biri: Geride kalırsan yetişmeye çalışma, kurbağa gibi ileri sıçra.

Bir gün herhangi bir konuda tecrübem olursa, gençler için “onlar tecrübesiz, hiçbir şeyden anlamazlar” demekten korusun Allah beni. Amin.

Egitim, zeka, para bakımından Türkiye’nin en üst %20’lik diliminde ama mutluluk olarak en alt %20’lik diliminde bulunan insanlar tanıyorum.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 103

Sadece reklama bağlı gelir modelleri yavaş yavaş geride kalmalı. İnsanların para ödeyecekleri servisler yaratmaya odaklanmalıyız belki de.

Yunanistan’i krize surukleyen nedenler aşırı harcama ve kötü yönetim gösterilmiş. Batan herhangi bir şirketten farklı değil yani.

Önemli haber: Ekonomi kötüye giderken bile eticaret iyiye gidiyor, mobil ticaret uçuyor.

Son zamanlarda beni takibe alan kişilerin profil resimleri çoğunlukla takım elbiseli. Neden acaba?

Türklerin yurtdışındaki konferanslarda önce ülkelerini ve fırsatları anlatmaları, örnekleri kendi şirketleri üzerinden vermeleri çok şık.

Mevlana bu günleri görseydi, öğütlerinden bir tanesi “hayirseverlikte ve egitime önem vermede Kadir Has gibi ol” olurdu muhtemelen.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 102

Zuckerberg’in mesaj gönder seçeneğini açık bırakması… Kendini ulaşılmaz yapanlara duyurulur.

Yatmadan önce hayal kurmak, kabusla uyanmayı büyük ölçüde engeller. Denedim, yüzde yüz çalışıyor 🙂

Çift kol nakli yapılan ilk kisi, cocuklarımın elinden tutup gezeceğim demişti. Hayatta bir çok şeyi var saydığımızın ne kadar güzel bir özeti. Ya bu uğurda yapılan fedakarlıklar, acı tecrübeler ve bir hayat. Hepsi bizim halihazırda sahip olduklarımız için.

65 yıl nasıl evli kaldınız? Bizim doğduğumuz zamanda bir şeyler kırıldığında tamir edilirdi, çöpe atılmazdı, bu yüzden.

Güneşin doğuşunu en güzel şekilde fotoğraflamayı amaç edinseydin kendine, erken kalkmak için heyecanlanmaz mıydın? Amacını bulmak olmalı ilk atılması gereken adım.

Dünya’da Her Şey Kötüye mi Gidiyor?

Dünya’da her şey kötüye mi gidiyor? Haberlerin, çevremizin etkisiyle böyle düşünüyor olabiliriz. Aynı fikirde olmayan birisi var, Peter Diamandis beni ikna etti, sizi de eder umarım. Paradigma değiştiren, çok çok iyi bir TED konuşması, türkçe altyazılı. Dünya ile ilgileniyorsanız izleyin, faydası olacaktır. (Unutmadan, Hans Rosling’in “Son 10 yılın iyi haberi?” harika TED konuşması da başka bir açıdan bu sorunun cevabını açıklıyordu)

Yıllar önce Anthony Robbins’in bir başka konuşmasında dinlemiştim.  Neden etkilendim bilmiyorum -Hans Rosling’in konuşmasının aksine- “Hadi Canım, Yapma Ya” (hatta konuşmanın dili itibari ile “Thank You Captain Obvious”) denecek cinsten, bir çocuğun bile bileceği türden bilgiler içeren bir konuşmaydı. Özetle,  şunu söylüyordu: Hayatta ne hissettiğimizi, deneyimlediğimiz şeylere sebep olan şey hayatta başımıza gelen şeyler olduğu kadar neye odaklandığımızla da alakalıdır. Kendini kötü hissetmek mi istiyorsun? Haberleri aç, cinayetler, tecavüzler, kazalar… gördükçe “Neden insanlar bu kadar kötü? demeye başlarsın. Bu rahatsız edici şeyleri görmezlikten gelelim demiyorum ama daha iyi bir soru belki “Bunu nasıl iyileştirebiliriz?” Küçücük bir adım bile olsa neler yapabiliriz?  olmalı, hayıflanmak değil. Böylece probleme değil, çözüme odaklanırız. Odaklanma senin gerçeğini oluşturur. Ve kendi gerçeğini değiştirmek istiyorsan odağını ve dolayısı ile kendine sorduğun soruları değiştirmelisin.

Hayatta kendine en sormaMAmız gereken, kısıtlayıcı sorulardan bir tanesi “Benim bu konuda deneyimim var mı?” olmalı. Eğer herkes sadece deneyimi olan şeyleri yapsaydı dünyada yeni hiçbir şey ortaya çıkmazdı. Eğer sorumuz: İlerlemek istiyorum, yeni sulara yelken açmak istiyorum; bu konuda fikrini alabileceğim, kendime örnek alabileceğim, bu konuda 1 numara gördüğüm kimler var? Onlara nasıl ulaşabilirim? olursa aldığımız cevaplara, dönüştüğümüz kişiye biz bile şaşırabiliriz.

Kulağa ne kadar kolay geliyor değil mi? Basit mi, fazlasıyla; haksız mı, hiç değil. Sıradan bir insan yukarıdakileri okuyunca şu soruyu sorar: “O işler o kadar kolay mı?” Tekrar ediyorum, kendimize sorduğumuz sorularımız aradaki farkı yaratan en basit şey. 

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 101

Ertesi gün olacaklara kaygilanmak yerine bugüne kadar olanlara şükretmeye başladığımda her sey daha guzel oldu. Denedim, %100 çalışıyor.

Biz iyiyiz de cevremiz kötü, hep. Vergi kaçırıyor musunuz? sorusuna %84 Hayır, “Çevrenizdekiler kaçırıyor mu?” sorusuna %87 evet demişiz.

Sadece olumlu haberlerden oluşan bir gazete olsa, satar mıydı sence? Hiç cinayet, tecavüz, kavga, ölüm haberi olmadan…

Anadilimiz gibi iki yabancı dil konuşuyoruz: İLGİSİZCE ve ANLAMAZCA! (Metin Üstündağ)

Hayat dersi. “Yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin, hem dostunu.” demiş Necip Fazıl.”