Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 81

Yaptıklarımız ile yapabileceklerimiz arasındaki fark, dünyadaki sorunların büyük bir kısmını çözmeye yeterlidir. Gandhi

Yaptığımız genellemeler ne kadar çoksa inançlarımız o kadar olumsuz oluyor GENELDE! Hayat acımasız, insanlar kötü, erkekler şöyle vb. vb…

“Kayık zihniyeti” sözünü cok sevdim. (Zihinyeti değil, sözü.) Geleceğe kayıkta kürek çeker gibi, arkamız dönük, gecmise bakarak ilerlemek…

Hayatta en kullanmadığım cümlelerden biri: “Ben sizin daha fazla vaktinizi almayayim’dir” Kimsenin vakti kimseden daha değerli değil çünkü.

“Ben sizin daha fazla vaktinizi almayayim” yerine “Ben musadenizi isteyeyim” çok daha saygılı, iki taraf için de.

 

“NEXT BIG THING” Sosyal Medya ile E-ticaretin Birleştiği Yerde mi? Sosyal Ticaret Fırsatları – 2

İlk yazımda konuya bir giriş yapmış ve özetle Amerika’yı bırakalım, ülkemize bakalım diye bitirmiştim. E-ticaret verileri açısından ülkemize bakarsak: IAB verilerine göre e-ticarette ödemelerin %77’si Kredi Kartı ile yapılıyor. Türkiye, Kredi Kartı açısından bir cennet. Penetrasyonda Avrupa’da İngiltere’den sonra ikinciyiz.

BKM verileri 2011 yılındaki (burası önemli, kredi kartı ile gerçekleşen) e-ticaret hacminin yaklaşık 20 milyar TL olduğunu gösteriyor. Glenbrook verilerine göre Türkiye e-ticaret pazarı 2010 yılında 14 milyar dolardı ve sağlıklı bir şekilde büyüyor. Türkiye e-ticaret pazarı, Avrupa’nın potansiyeli en yüksek birkaç pazarından bir tanesi olarak gösteriliyor. 34 milyon internet kullanıcısının 12 milyonu (%34’ü) aktif online satın alma yapıyor. Yurtdışındaki Girişim Sermayeleri (Venture Capitalist) için Türkiye’ye yatırım yapmamak vizyon eksikliği, fırsat kaçırma olarak görülüyor. Alanındaki 4. oyunculara bile ciddi yatırımlar gelebiliyor.

Her zaman söylendiği gibi genç nüfusumuz büyük avantajımız. Türkiye’deki internet kullanıcı rakamları her geçen gün olumlu anlamda değişiyor. Bir diğer önemli kriter olan lojistik altyapımız çok güçlü. Türkiye’nin büyük bölümüne 24 saat içerisinde ürün ulaştırabiliyoruz.

Şimdi verileri birleştirip bir çıkarsama yapalım: Türkiye’deki yaklaşık 34 milyon internet kullanıcısının büyük kısmının kredi kartı var, dışarıda alışveriş yapıyorlar ama online alışveriş yapanların sayısı sadece 12 milyon. İşte önümüzdeki senelerin fırsatları burada. Türkiyenin online alışverişte gideceği çok yol var. Peki, bunu ne hızlandırabilir?

Sosyal Ticaret’in Potansiyeli var mı?

Evet, potansiyeli var. Bunu söyleyenin ben olmadığımı, Mark Zuckerberg olduğunu defalarca yazdım.

Zuckerberg, her sene yaklaşık 1 saatlik bir konuşma yapıyor. F8’te, G8’te vs. Bu konuşmalar geleceğin nereye gittiğini göstermesi açısından çok önemli. Daha önceki konuşmalarında tüm endüstrileri sosyalleştireceğini ve buna oyunlardan başladığını çünkü oyunların buna en müsait olduğunu söylemişti. Zynga’nın ya da daha yerel bir örnek verelim Peak Games’in başarısı ortada. Daha birinci senesi dolmadan 70 milyon dolardan değerlendi. Fırsatın ne kadar büyük olduğunu anlatmak için daha fazla söze gerek yok sanırım.

Sırada ise 3 endüstri olduğunu söyledi Zuck: 1- Film 2-Müzik 3- Basın, Kitap

Huffington Post’un, Washington Post’un Social Reader gibi Facebook uygulamalarını incelemediyseniz, şimdi incelemenizi şiddetle öneririm Gelecekte bu endüstrinin nereye doğru gittiğini göstermesi açısından çok önemliler. Özetle, öncelikli fırsatlar film, müzik ve kitap endüstrilerinde. Daha sonrasında ise fiziksel ürünlerde. Bunların hepsi adım adım gerçekleşecek.

Bakalım, heyecanlı bir gelecek bekliyor bizi. Bir sonraki yazımda ise öncelikli fırsatlara değineceğim. Yazı dizisini nasıl bulduğunuz hakkında tweet gönderirseniz sevinirim. Geri bildirimlerinize göre sanırım 4  yazıda bitireceğim bu konuyu.

Not: Konuyu 4 yazıda bitirdim. Daha iyi bilgi sahibi olmanız için mutlaka üçüncü ve dördüncü yazıları da okumanızı tavsiye ederim.

Hayat Değiştiren 3 Kısa Hikaye

Oğluma okuduğum ilk 3 hikaye: Martı, Küçük Kara Balık ve Küçük Prens. Bu kitapları anlayıp da hayatı değişmeyen var mı?

En az okunan Küçük Kara Balık sanırım, zamanında İran’da yasaklandığını bilmek baskıcı rejimlerde nasıl bireyler yetiştirmeye çalışıldığının en açık kanıtı. Herkes okumalı ve neden yasaklandığını, bir hikayenin içerisinde nasıl bir tehlike barındırabileceğini herkes düşünmeli…

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 80

Her şeyi yeniden tasarla. Özellikle sistemleri ve statükoyu. Dokunulmaz denilen tabuları. Ancak böyle ilerleyebiliriz.

“Ben bunu 10 senede öğrendim” dediğim seyleri 1 senede öğrenenler var. Yeni nesil bizden daha hızlı ve akıllı (Kinaye yoktur)

Bazı futbolcular antremanda yaptığını maçta yapamaz. Büyük futbolcuları ayıran özellik budur. Hayatın her alanında bu metafor geçerli.

2 sevdiğim seyin sinerji yaratmadigi durumlara örnek: Yumurta ve ispanagi ayrı ayrı seviyorum, ıspanak üzerine yumurtayı ise hiç sevmiyorum.

Uyumak, yaşamanın karşıtı değil, parçası. Biri olmadan diğeri eksik…

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 79

Hepimizin maddi hedefleri var. 5 sene sonrası için kazanmak istediğimiz bir rakam var aklımızda. Peki manevi hedefleri olan var mi?

Bir problemden kaçmanın en iyi yolu, onu çözmektir. Alan Saporta

Elini dogru taşın altina koymak çok onemli. Taş ne altında kalacağın kadar ağır ne de kolayca fırlatip atilabilecegin kadar hafif olmalı.

Yasam standartının ve refah seviyesinin artmasını temel hak olarak görmemiz bazen mutluluğumuzun bazen mutsuzluğumuzun kaynağı…

Bir kabullenis cumlesi olarak: “Bizim devrimiz kapanmış.” Allah söyletmesin.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 78

Yatmadan önce dua: Allah, herkese akşam yatmadan önce alarmını kapatacağı işlerde çalışmasını nasip etsin.

İnsanlara bu sözleri söyletebilmeyi, bir fark yaratmayı çok isterim. (Seninle tanışmak hayat değiştirici bir deneyimdi)

Bilgi açığını kurnazlik, beceri yetmezliğini kabadayilikla kapatmak ülkemizde oldukça yaygin. Mümin Sekman

Hayatta bazı insanlar, ayakkabımızın icine giren ufak taşlar gibi, bazıları ise Nutella’nin içindeki fındık 🙂

Bu hayatta en iyi özelliklerimden biri yetenek radarına sahip olmam. Belli bir seviyenin üstünde kişileri anında yakalıyorum.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 77

Köyde cenazeye gelmeyeni, düğünde halaya almazlar. Psikoloji, sosyoloji gibi disiplinlerde ders niyetine okutulacak bir atasözü.

Ne zaman başarılı bir şirket görsen, birisi zamanında cesur bir karar verdigi içindir. Peter Drucker

Bizim kurmaya cesaret edemediğimiz hayalleri gerçekleştirenler var. Herkes 1 dakika bu cümleyi düşünebilir mi lütfen? Bak, lütfen diyorum…

A man’s library is a sort of harem. (İnsanın kütüphanesi bir çeşit haremdir) — Ralph Waldo Emerson

“Önce karnını doyur olm, akıllı ol” diyenlere inat ne çok sevdik “Aç kal, budala kal” sözünü.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 76

Gece uyurken 24 tane mail geliyorsa, sen bütün gün çalıştığın halde yetişemiyorsan, beklentiler bir yerde uyuşmuyor demektir.

“Yaptığın işi sevmek” ile “sevdiğin işi yapmak” arasındaki benzerlik görücü usülü ile severek evlenme arasındaki benzerlik gibi…

En önemli liderlik vasıflarından bir tanesi, ülkesine faydalı, iyi bir cocuk yetistirebilmektir.

Çalışmakla yorulmak arasında dogru oranti yok, yani her zaman.

Bir gün bile şafak saydığımı hatırlamıyorum. Benim bir yerde memnun olmamam çok zor.

Elindeki İmkanları Kullanamamak…

İnsanların elindeki imkanları / araçları doğru kullanamadığını ne kadar da güzel anlatan bir karikatür.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 75

Herkes ulusal görevini ve sorumluluğunu bilmeli, memleket meseleleri üzerinde o düşünceyle, düşünüp çalışmayı görev edinmelidir. “Mustafa Kemal ATATÜRK”

Ülküm, yükselmek ileri gitmektir. Bu sözü özümseyebilseydik keske…

Sizi kendinizden öteye götürmeyen bilgi, cehaletten beterdir. (Elif Şafak’ın TED Konuşması’ndan)

Derdi Dünya olanın, Dünya kadar derdi olur. (Yunus Emre)

Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.. MEHMET AKİF ERSOY

Bilgeliğin En Beğendiğim Tanımı

Bilgeliğin tanımına bir dergide rastladım. Çok beğendim: Bilgelik; hayata ait büyük resme ve neyin önemli, ahlaki ve anlamlı olduğuna ilişkin devamlı surette evrilen, değişen, gelişen bir anlayış ve bunlara yönelik sürekli bir merak ve büyülenme halidir; bilgelik, bu anlayışı, gerek kişinin kendisi gerekse de başkaları için yaşam gönencinin artırılması yönünde kullanma isteği ve kabiliyetini de kapsar.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 74

Daha iyi bir toplum icin hayatı anlamlandırmayı ölceklendirilebilir bir sekilde öğretmeliyiz. İlkokul en mantıklı secim gibi gözüküyor.

Her gece, sabahları sürekli ertelemek isteyeceği alarmı kurmak yerine asla ertelemek istemeyeceği hayaller kursa insan, ne çabuk uyanır.

Görsen hayalimdeki seni, kıskanırsın -Elif Şafak

Mutluluğu bilimsel olarak ölçmek ve insanların mutluluğunu arttırmak üzerine fikirlerim var. Hayatımın bir dönemini kesinlikle bu konuya adayacağım. Easterlin Paradoksu ve Gayrisafi Milli Mutluluk Endeksi bir başlangıç olabilir

Hiçbir şey hibe edilMEmeli. Her şey borç verilmeli. Kendisine değil, bir sonraki kuşaklara, topluma geri ödenmek üzere…

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 73

(Sosyal) Medya, Ağ, İletişimden ziyade sosyal parantezinde önemi giderek artacak kelimeler: Ticaret, CRM, Kişiselleştirme, Deneyim, İşletme

En büyük müşterin mi daha değerli, en iyi çalışanın mı?

“Her şey, ya da, veya” yardımcı olur ama en çok “dahi anlamındaki -de” ayırır iş hayatındaki profesyonelleri amatörlerden.

Türkiye’de dijital reklamcılık, tüm mecralarda yapılan reklam harcamalarının %13,9′unu oluşturmakta. Geçen seneye göre %30 artış var. (IAB)

Önümüzdeki birkaç senede online reklamların %25’i gercek zamanlı olacak. Hem markalar hem ajanslar icin buyuk fırsatlar var.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 72

Her zaman ortak akla göre hareket etmek, ortalama basarılar getiriyor.

“En guzel zamanlarimizmis” ne kadar da haksızlık içeren bir cümle…

İstanbul trafiği İstanbul’un özeti gibi. Herkes birbirini geçmeye çalışıyor.

“Semer seçilirken eşeğin fikri değil, ölçüsü alınır..” (Atasözü)

Son zamanlarda bana en anlamlı gelen sözlerden bir tanesi: “Düşünmeden öğrenmek vakit kaybıdır” (Konfucyus)

Bugün bir kap yemek bulamadığı için ölen her bir Afrikali bebeğin sorumluluğunu hisseden var mı?

“Açlığı Şimdi Sona Erdirmek” isimli müthiş ilham verici konuşma. Üstelik Türkçe altyazılı.

←Önceki