Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 49

Degisiklik istemek ama aynı zamanda çok korkmak… İnsanlar biraz daha cesur olabilseydi bambaşka yaşamlar yaşıyor olurduk. Hepimiz…

Diziler insanları eve hapsetti. Can sıkıntımız gecti ama keske can sıkıntımız yerine vakit sıkıntımız olsaydı. O zaman daha faydalı olurduk.

Süratli gelişimin sırrı verimsizliktir. Seri, şiddetli ve çok sayıda ugranilan basarisizliklardir. (Kevin Kelly, Kontrol Dışı)

Tarihte odeme sekli 5 defa degisti: Takas, maden, kağıt, plastik, dijital… Büyük fırsatı görüyor musun?

HTML 5, her şeyi değiştirecek. HTML 5’te reklamlar, tweetler, kısacası her sey bir uygulama. Çok daha yaratıcı olma zamanı geliyor -Roger M.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 48

Hayatta birçok sey salondaki koltuklarımız gibi. Sıkılınca önce yerlerini değiştiriyoruz, sonra kendilerini.

Kentini tanımak kendini tanimaktir. İstanbul’u daha yakından tanımak isterdim, her sokağına girip çıkmak, tarihini hissetmek.

Maslow’un ihtiyaclar hiyerarşisi bile kendini gerçekleştirmek ile mutlu sona ulaşıyor. Ama kimsenin aklına toplumu gerçekleştirmek gelmiyor.

Gecmise odaklanip mutlu olabiliyor, gelecegi düşünüp heyecanlanabiliyorsan eğer sana güzeldir hayat 🙂

Umudunu herkesten önce kaybedenler şartlar hazır olup isler kolaylastiginda sakın nutuklar atmasın.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 47

Ana rahminde iken ışığa yönelmemiz ile başladı karanlıktan aydınlığa yönelişimiz. Bir adım bile ileri atarsak ne mutlu bize 🙂

Akıllı telefonlar daha akıllı tüketiciler yaratıyor. Daha akıllı tüketicilere ulaşmak için ise daha akıllı pazarlama stratejileri gerekiyor.

Stratejik konumlandirmanin önemi: Eczane önünde “Allah saglik versin” diyen bir dilenci daha basarili olur ya da fırın önünde açım diyen.

Tüm renkler hızla kirleniyordu. Birinciligi beyaza, ikinciliği toz pembeye verdiler. 1.Masumiyet 2. İyimserlik peki ya 3.?

Basarili olanlar sen otobüste uyumak için yer bulmaya çalışırken, ayakta kitap okuyanlar aslında. Küçük farklar buyuk degisimler yaratıyor.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 46

Rekabetten güç almak o kadar aptalca geliyor ki bana. Zaten her halükarda yapabileceğimizin en iyisini yapmamız gerekmez mi?

Girişim sermayeleri can suyu gibi: Az verirsen kurutursun, çok verirsen çürütürsün.

Bugün bir kez daha bir baskası “Yahu, bu gencler ne kadar uçuyor” dedi küçümser bir ses tonu ile 🙂

Birçok kisinin isinde mutsuz olmasının nedeni: Yapacaklarini patronu istediği için yapmalari ya da yapmak zorunda olduklarına inanmaları.

Basarinin tanimi kurtardigi hayat sayisi olmali insanin. Bazen potansiyelimin o kadar azını kullandığım için kendime o kadar kızıyorum ki…

Hayatımı Adamak İstediğim Kelime: Phronesis

Phronesis (Herkesin iyiligi için doğru kararları ve aksiyonları alıp mükemmelliği arama alışkanlığı)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 45

İlerlemeden ziyade devrimlere ihtiyacımız var. Bir işi azıcık daha iyi yapmak yeterli degil, bambaşka bakış açılarına ihtiyacımız var.

Her sene, bir sonraki büyük şey (Next Big Thing) çıkıyor, odaklanmamız gereken Next Biggest Thing belki de. Sosyal Mobil Ticaret mesela…

Bu ülkeye faydalı bir birey yetiştirmek ile yaslandiginda yalnız kalmamak için cocuk yetiştirmek arasında çok buyuk farklar var.

Her gün birisinin hayatını kurtarma şansımız yok ama etkileme şansımız var.

İnsanlarin canını sıkan çok fazla iş olması degil, cogu zaman yapmak istemedikleri işin çok olması.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 44

Örnek alacağımız kisiyi bulmaktan daha önemlisi örnek olacagimiz kisiyi bulmak. O zaman topluma daha faydalı olma yolunda hizlanabiliriz.

Büyük resmi görmediğimiz sürece küçük başarılara sevinip, zihinlerimizi köreltiyoruz. Mutlu oluyoruz ama potansiyelimizin altında kalıyoruz.

1980’lerdeki TV’lerde mikrofon ve kamera varmış, programlara bağlanabilmek için. Teoride mükemmel, pratikte berbat fikirlere bir örnek daha.

Gazete sayfalari ne kadar uzun ve sıkıcı. Daha çok tasarımcılara ve infografiklere ama daha az sayida sayfaya ihtiyacları var.

Dijitalleşme: Defterlerin incelip daha uzun gitmeye başlaması, kalemleri baskasindan istemek…

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 43

Tartışmayı en basindan beri hakli olan degil, bu tartışmadan en çok sey öğrenen kazanır aslında.

Son yılların ticaretteki en onemli kavramı teknoloji ise Japonya’nın dünyaya hukmedecegini varsaymak yanlış olmazdı, pazarlama olmasaydı.

Sen nasıl bir insansan hayat da öyle gider, her zaman değil ama eninde sonunda.

En çok parayla ölen kazanır diye bir basarı kuralı yok, aslında cogu zaman tam tersi doğru. Nigel Marsh

Corbayla ne kadar ekmek yiyeceğini ana yemek belirler aslında.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 42

“Ne iciyorsa aynısından istiyorum” diyen çok duydum ama “Ne okuyorsa aynısından istiyorum” diyen hiç duymadım. Ne yazık ki..

Ne komünizm, ne kapitalizm pratikte tam işe yaramadı. İlginç olan yeni sistemler aranmamasi. Eski degil özgün sistemlere ihtiyacımız var.

Atatürk karşıtı bir arkadasım “Atatürk’ü savunanların kaç tanesi okumustur Nutuk’u” diye sorduğu gün alıp okumuştum Nutuk’u. Okuyun, okutun.

İnsanoğlunun bugün bu durumda olmasının nedeni hırsı mı bencilliği mi? Kötü insanların hırsının iyi insanların azmine galip gelmesi belki de.

Deodorant sıkıp ozon tabakasını deldigimiz için belki cocuklarımız daha iyi bir dünyada yasamayacak ama en azından güzel kokacağız!

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 41

Sadece biraz daha erken kalkıp, biraz daha çok çalışmalıyız. Daha buyuk hayaller kurup, daha uzaklara gidemez miyiz?

Yeni teknolojilerde en önemli 2 zorluk: 1- Kullanıcı davranışlarının değişmesinin zaman alması 2- Regülasyonların, kanunların yetersizliği.

İnsanların yaklaşık üçte biri günde 20 defadan fazla gülümsüyor. %33’luk grupta misin, %66’lik mi?

Birçok insanın tersine hayatımda restaurant açmayı hayal etmedim hiç. Benim hayalim haftamin 1 gununu gecirecegim rahat koltuklu bir kitapçı.

Eğer Bir Kızım Olursa

Sarah Kay’in “Eğer Bir Kızım Olursa” konuşması tek kelime ile ilham verici. Vurgu, ses tonu ve kelime secimi dersi adeta. Mükemmel. (Türkçe altyazı ile)

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 40

Bazen kimle çalıştığımız, yaptığımız isten daha önemli.

Karnı tok, ruhu ac insanlar çalışıyor bugünün is dunyasında. İs değiştirirken sadece maaşı dikkate alanların hazin sonu bu aslında.

Doğru kisileri ve fırsatları birleştirip bir araya getirmek hic bitmeyen bir puzzle’a benziyor. (Keith Ferrazzi)

Herkes kendini kurtarma derdindeydi. Birinciliği egoistlere verdiler.

Buyuk resim olmadan küçük parçaları o kadar anlamsız ki. İnsanların harika gelişmelere “eee, ne olmuş yani” demesi bundan.

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 39

Canavarlar da hayaletler de gerçektir. İçimizde yaşarlar ve bazen bizi alt ederler. (Stephen King)

Hevesli çalışanlar, yüksek motivasyonla çalışanlar şirketin hedefleriyle kendi hedefleri uyumlu olan insanlar.

Cennetin bir çeşit kütüphane olduğunu hayal ettim her zaman.

“Bu adam gercekten iyi” dediğim birisinin dahi anlamındaki de’leri birleşik yazdığını hiç görmedim.

O kadar mesgulum ki hayal kurmaya vaktim yok dedi, düşündürdü beni. Hayal kurmak boş insan işi olabilir mi?

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 38

İnsanların yaptıkları yorumlardan daha onemli neyi referans alarak yorum yaptıkları yani hangi pencereden baktıkları.

Datalara dayanarak karar veren şirket sayısı az.Sosyal medya çağında veritabanları anında eskirken dataların güncelliği neden sorgulanmıyor?

Cok sevdim bu sozu: Kimse tesadüfen astronot olmaz.

Bir yastan sonra eskiden sahip oldugun seyleri eski haline getirmek için uğraşıyorsun. Bugün hem dişçiye gittim, hem arabayı tamirden aldım.

Dost testi: Bir kisi buzdolabiniza bakıp, size sormadan yiyip, icebiliyorsa dostunuzdur. Kitabı bile var: Refrigerator Rights

Hayat Üzerine Kısa Düşünceler 37

Para / Şöhret / Basarı ile Mutluluk arasında korelasyon yok. Mutluluk ile korelasyonu olan tek sey söyleseydim bu Huzur olurdu.

Turk milletinin yüzde yüzü, yüzde 60’inin salak oldugunu düşünüyor.

“Bu ülkenin cahilliğinden nefret ediyorum, kaçıp gidicem yurtdışına valla” zihniyetinde olup bu ülke için kacmaktan başka bir sey yapmayan insanlar en az kınadıkları cahil zihniyet kadar zararlılar bu ülkeye bence.

“Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” cümlesi hayatımda duyduğum en güçlü cümle sanırım.

Disiplinli bir hayalci olmak…

←Önceki