Hayat Üzerine Düşünceler 17

Kendime not: Acil işlerle uğraşmaktan basını kaldıramıyorsan küçük işlerle uğraşıyorsun demektir.Bir is hem büyük hem de “acil” olmaz çünkü.

Mükemmelliğe ihtiyacımız yok. Bir adım ileriye goturemeyecegimiz hiçbir seye ihtiyacımız yok. Pareto çok daha onemli degil mı?

Çıraklar bazı isleri ustalarindan daha iyi yapabilir. Problemleri ise her işi daha iyi yaptıkları sanmalaridir. O yüzden ciraktirlar zaten.

Bazen en iyi fikirler on yıllarca aklımızın bir köşesinde dururlar. Bu kuvöz evresidir. Sonra aniden “Buldum” diye sokaklarda kosabilirsiniz.

Gideceğin yeri bilmiyorsan, vardığın yerin onemli yoktur. Peter Drucker

Hayat Üzerine Düşünceler 16

Sana havlayan bir tek köpek hayatin boyunca tüm köpeklerden korkmana neden olabilir. Aynısı insanlar için de geçerli degil mı?

Kişisel gelişim kitaplarının çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bebeklere verilebilecek en yararlı bilinçaltı mesajından biri: Şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk. Neseliyiz hepimiz, yasasın okulumuz.

İsin yapılış biçiminden şikayet edilebilir, ama işi yapan kisiden şikayet etmek her zaman ters teper.

Hayatta en fazla hayır deme provası yaptıgım yerler: Düğünler.

Vosvos Koltuklar

Tasarım açısından çok güzel ama bir o kadar da pahalı bir koltuk. Satış fiyatı 1550 £. Kaynak

Hayat Üzerine Düşünceler 15

Verdigimiz kararlarda toplumsal faydayı mı düşünmeliyiz, bireysel faydayı mı?

Bir karınca kanatlı bir karınca görünce ne dusunuyordur merak ediyorum. “Bazıları dünyaya şanslı geliyor” mu?

İs hayatında başarılı olmanın sırrı adanmisliktir, iskoliklik degil. Bu ikisi çok karıştırıldığı için bugünkü durumda olabiliriz. Tom Peters

Facebook’tan sign out yapmamaları felaketlere neden olan insan hikayeleri dinliyorum. Saklayacak şeyi olanlar için ne zor bir durum.

Hayatta cogumuzun oynadığı en büyük kumar, kamyon sollarken kamyoncunun verdigi sol sinyale göre hareket etmektir.

Hayat Üzerine Düşünceler 14

Friendfeed cogu kisi için hayatta yapmak istemedikleri seyleri ertelemek için vakit öldürdüğü bir yer haline gelmedi mi sizce de? Örnegin, çalışmak…

Çizme mevsiminin gelmesine üzülüyorum. Sevdiğim mevsim sıralaması bize okuldan öğretilenden farklı degil. İlkbahar-yaz-sonbahar-kış

Ölceklendirmenin hız olduğunu sanan programcılar var.

Hayatta en fazla hayır deme provası yaptıgım yerler: Düğünler.

Mutsuz olan insanlar cogu zaman macın 90 dakika olduğunu unutanlar. Oysa, daha da önemlisi ligin uzun bir maraton olduğunun unutulması.

Hayat Üzerine Düşünceler 13

Bence iş hayatında ilerlemenin göstergelerinden biri de maillerin önce to kısmından, cc’ye geçmek, sonra da cc’den çıkmaktır.

Niye huzunlenmek ister insan uzulecegini bile bile… Deniz kenarında çay icmek, yavas müzikler dinlemek, yağmurda yalnız yürümek?

Tarih boyunca büyük ve güçlü olma arzusu (ve hırs) pek çok şeyi belirlemiştir. Bu en son afrodizyak olarak adlandirilabilir. (Tom Peters)

İse alacakları kisiyi kendine tehdit gören çalışanlar, kendi çalışanlarını şirkete potansiyel bir tehdit olarak gören şirketler görüyorum.

Amacını unutup sadece kuralları uygulamayı çalışanlar ne kadar da başarısız oluyor. Sadece gorevini yerine getirmek yeterli değil işte.

Sosyal Medya’nın Gerçek Devrimi

Demir Demirkan’ın beni Retweet ettiğini görmek beni çok düşündürdü. (Retweet edilen mesaj) Üstelik ne ben Demir Demirkan’ı takip ediyorum, ne de o beni. Bizim ünlüleri Retweet etmemiz normal, ama onların bizi Retweet etmesi…

Sosyal Medya’nın iletişim açısından gerçek devrimi en tahmin etmediğimiz insanlara bile birer mesaj uzakta olmamız. Bir mesajımla Cumhurbaşkanı’na bile ulaşabilirim. Özetle, eğer söyleyecek bir şeyim varsa, ulaşılmazlık artık problem değil ve bu yeni dönemde içerik kalitesi her şeyden daha önemli. 6 Degrees of Seperation ( Dünya’daki herhangi bir insana 6 adım uzakta olduğumuzu söyleyen fikir) artık geri sayıyor. 3,2,1…

Günlük Plan Yaparken

Hayat Üzerine Düşünceler 12

Aynı yazılımlar gibi insanlar da sürekli kendilerini update etmeli, arada bir yeni versiyona gecmeliler. Ben Mac OS gibi olmak isterdim. Sen?

Bazen kaldırıma çok yanasmissindir ve sen tüm gucunle direksiyonu çevirmeye çalışırsın. Oysa tek yapman gereken birazcık gaza basmaktir.

Teknoloji dunyasından, özellikle tv ureticilerinden 3 acil istegim var: 1-Reklamlarda sesi yükselmeden televizyon 2- Kaybolmayan kumanda

“Dünya’nın duyduğu ve izlediği çoğu şey Kaliforniya’da üretilir.” (Hollywood, Silikon Vadisi, Los Angeles ( Müzik, Eğlence ve Televizyon)

Ömrümün geri kalanını “Bardakta Mısır” fikrinin nasıl tuttuğunu düşünmekle geçireceğim. Evet!

Bizler Yarının Liderleriyiz

Son derece ilham verici 8 dakikalık bir TED konuşması, üstelik Türkçe altyazı seçeneği ile:

2011 İnterneti Daha Faydalı Kullanma Yılı

Türkiye’de hatta dünyada İnternet en çok ne için kullanılıyor biliyor musunuz?

1. Facebook’ta takılmak: Komik videolar izleyip, eski sevgililerin resimlerine bakmak.

2. Porno İzlemek

3. Chat yapmak

4. Oyun oynamak…

Çok anlamsız geliyor değil mi? İnterneti daha faydalı kullanmak için toplumsal çözümler aramaya başlamalıyız yoksa hayat bize gidiş yolundan puan vermeyecek. 2011’den daha umutluyum. Önerisi olan?