Hayat Üzerine Düşünceler 11

Eğer ben tatildeyken isler olması gerektiği yurumuyorsa hiçbir şey basaramamisim demektir. İşi öğrenmek değil süreç tasarlamak olmali amaç.

Hayatımda trafik diye bir kavram olmadıgı için çok sansliyim sanırım.

Yarım doktor candan, yarım imam dinden eder.

Şans ve sanssizlik diye bir şey var mıdır? Yoksa şanssızlık bir mazeret midir?

Felsefe hem her yerde vardır, hem de hiçbir yerde yoktur 🙂

Önemli Olan Mutluluk

Çok büyük işler başarmak istiyorsak ama bünyemizde motivasyon yoksa, uzun saatler çalışmaya dayanacak enerjimiz, pes etmemeye dayanacak ısrarımız, cesaretimiz… Masanın bir çok ayağı var. Ama bu ayaklardan birisi bile eksik olsa senaryo  hüsranla sonuçlanıyor. Tam olarak hüsran değil aslında eğer öğrendiklerinden ders çıkaracak aklımız varsa… Peki ya yoksa?

Başkasının (veya kendinin)  söylediği bir işi savsaklamaktan başka bir şey yapmıyorsak… O kurbağayı yiyemiyorsak? Önemli olan sevdiğimiz işi bulmak, kabul. Ama sevdiğimiz işte gelişiyorsak kaçınılmaz birkaç duygu var yaşayacağımız. Sık sık kafamız karışacak, hayal kırıklığına uğrayacağız. Mutluluğun sırrı çalışmamak değil ki. Eğer sadece para için çalışıyorsak zaten yanmışız, mutlu olma şansımız hiç yok. Eğer zevk için çalışıyorsak bir nebze daha şanslıyız. İdeallerimiz arasında dünyada hiç yapılmamış bir şey yapmak, yenilik getirmek, faydalı olmak yerine para kazanmaksa…

Hata yapabiliriz, yapmalıyız, yapıyoruz. Ama hata yapmaktan mutluluk duymak, işte bu herkese nasip olmaz.

Kadir Has Üniversitesi’nde Sosyal Medya Anlattım

18 Aralık 2010 günü Kadir Has Üniversitesi’nde Sosyal Medya üzerine 4 saat ders anlattım. Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programında Uğur Hoca, Selim Hoca, Ufuk Tarhan, Alemşah, Özgür Alaz, Yüce Zerey ve birçok yakından tanıdığım değerli arkadaşlarım ile aynı programda ders verme şansı bulduğum için çok mutluyum.

Genel olarak Topluluk Yönetimi, İçerik Yönetimi, Sosyal Medya Kampanyaları, Stratejiler ve Yeni Teknolojilerden bahsettim. Hashtag’lere ( smakhas) bakılırsa sınıf da bu derslerden çok keyif almış. Ülkemizde, Sosyal Medya’nın gelişmesi için böyle eğitimlerin verilmesini çok faydalı buluyorum, umarım devamı gelir.

29 Ocak’ta Sosyal Medya’da Kriz Yönetimi üzerine 2 saat, Sosyal Medya ve Siyaset üzerine 1 saat daha ders veriyor olacağım. Sosyal Medya ve Siyaset konusunda daha çok Global Siyasette başarı hikayelerinde ve Barack Obama örneğinden bahsedeceğim. Bu konu ile ilgileniyorsanız Webrazzi’de yazdığım yazılarım ilginizi çekebilir:

1. Gelmiş Geçmiş En Başarılı Sosyal Medya Kampanyası: Barack Obama

2. Obama’nın Sosyal Medya Kampanyasının Sonuçları

3. Analytics Kullanarak Nasıl 500 Milyon Dolar topladılar?

Sosyal Medya ve Politika çok yakından ilgilendiğim bir konu. Bu konu ile ilgilenen herkesle görüşüp, tartışmaktan çok memnun olurum. Siz de bu konuya ilgi duyuyorsanız lütfen bana bir mail atın. Görüşmek üzere…

Hayat Üzerine Düşünceler 10

Bu sene çok çalışcam takdir alicam planları ile yeni seneye başlayan bir nesiliz biz.Fazlası ile iyimser ama bir o kadar da sözünü tutamayan…

Hayatta bizim tercihimiz olmayan çok az şey var. Yanılıyor muyum?

Sabah yataktan bazen offff diye bazen çok şükür diye kalkabilirsin. Ornegin; (offff) çok is var (çok şükür) 2.’sini tercih ederim.

Cogu kisinin beyni “Ne gerek var ki?” seklinde çalısir cunku bazen her şeyi doğru yapsak bile hayat bizi ödüllendirmez. (hatta cezalandırır)

Söyle yeni jenerasyon çok mu mutlu sence?

Hayat Üzerine Düşünceler 9

Zor ve yogun bir güne başlarken gözlerini kapatıp gunün sonuna gidiyorum, islerimi tamamlamış ve gülümseyerek eve dönerken görüyorum kendimi.

Haksizken sinirlenmek gülünç bir durum. Hele ki haksız olduğunu bilmiyorsan acınacak bir durum. Peki hem ego sahibi olup hem cahil olmak…

Blogumdaki yazıların kaynak gösterilerek başka bir blogda yayınlanması beni hiç rahatsız etmez. Kaynak gösterilmeden yayınlanırsa da onore olurum. Hatta benim yazılarımı kendisinin yazdığını iddaa eden bir insan bile bilgiyi paylaştığı için değerlidir bence. Ve eğer bilgi paylaşımı ise amac, yazıyı kimin yazdığının ne önemi var, bu sinir niye?

Karşımdaki, benim bildigim kendisinin bilmediği bir konuda ahkam kesince çok canım sıkılıyor. Sessiz sessiz dinliyorum. Gulmuyorum bile…

Denize girip balıklardan, denizanalarindan korkan insanlar: Onlar zaten denizdeydi, siz onların alanına geldiniz, biraz saygı gösterseniz?

Hayat Üzerine Düşünceler 8

Ben çocukken en iyi senarist Kandemir Konduk, en iyi yönetmen Filiz Kaynak’ti. Ya da ben öyle zannederdim 🙂

Polat Alemdar, sonucları düşünmek yerine doğru davranmayı yani Kant’in (deontolojist) felsefesini benimsemiş bir karakter. Ne de olsa sonunu düşünen kahraman olamaz.

30’umdayim, şimdi calismayacagim da ne zaman çalışacağım dedi.Peki şimdi gezmeyeceksin de ne zaman gezeceksin, emekli olunca mı dedi diğeri.

Hayat merdivenine tirmanirsin adım adım. Son basamağa geldiginde bir bakarsın yanlış merdivene tirmanmissin.

Deger verdigin birinin senden uzakta başarılı/mutlu olma ihtimali ortaya çıktığında ortaya çıkar insanlığın…