Sigarayı Nasıl Bıraktım?

walk-away-smokingSene 2005. İngiltere yolcusuyum. Sigaranın orada çok pahalı (12 TL civarı) olmasının yanı sıra, sigara içenler için ikici sınıf vatandaş muamelesi daha belirgin.

Uçağa doğru yaklaşıyorum ve sigaramdan son bir fırt çekip yuvarlak çıkartıyorum. Daha sonra, elimdeki izmariti baş parmağım ile orta parmağımın tırnağı arasında sıkıştırıp o meşhur sigara fırlatma hareketimi yapıyorum. Son paket kırmızı Marlboro’ mda iki dal sigara var. Paketi içindekiler ile kırıp, fırlatıyorum. ( Bu an çok sembolik bir andır)

İşte benim sigara bırakma hikayem böyle. Gayet kısa ve net. Bıraktım, bir daha elime almadım. ALMAYACAĞIM. Çünkü içmek istemediğim halde bir gün kendimi sigara içerken bulursam, bu beni önce kendime, sonra çevreme karşı aptal hissettirir ki böyle bir şeye “HİÇ BİR ŞART ALTINDA” göz yumamam. Denedim, bırakamıyorum şu mereti lafını gururuma yediremem.

Yarından itibaren “Kapalı Yerlerde Sigara İçmek” yasaklanıyor. Son yıllarda duyduğum en güzel haber bu.  Darısı başınıza diyor ve herkese bol “Dumansız Hava Sahalı Günler” diliyorum.

Girişimciler Okusun: Türkiye' de Melek Yatırımcı Ağı

Geçen gün Alpnan Manas’ in yazısında çok anlamlı bir girişime rastladım: TOBB tarafından hayat verilen ve üyeleri arasında ülkemizin en güçlü insanlarının yer aldığı “Genç Girişimciler Kurulu” . Yazıda bahsettiğine göre kurulun bu güne kadar Türkiye’ de hiç denenmemişi yapacak hedefleri var:

– KOSGEB ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Genç Girişimci Geliştirme Merkezi (Incubator) kurulmasını sağlamak
– “Girişimcilik” ya da “Eğitim ve Öğretimde Kalkınmacı Değer, Davranış, Bilgi ve Becerilerin Geliştirilmesi” başlıklarından bir tanesinin Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir proje yapılarak, tüm ilköğretim okullarında ders olarak müfredata alınmasını ve okutulmasını sağlamak.
– 16-22 Kasım “Global Entrepreneurship Week” kapsamında çeşitli aktiviteler ve faaliyetler düzenlenmesi
TOBB Genç Girişimciler Kurulu Melek Yatırımcı Ağı oluşturulması
TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Melek Yatırımcı Ağı oluşturulması
– Genç girişimcilere yönelik bir TV programı hazırlanması
– CISCO ve KOSGEB işbirliğinde bir e-öğrenme programı hazırlanması

Webrazzi’ de de yazdım bu konuyu. Böyle bir gelişmenin olmasına ülkemizde en çok sevinen insanlardan biriyim. Friendfeed’ de de üzerine Türkiye’ nin bu konudaki en yetkin kişileri tarafından çok değerli yorumlar yapıldı.  Eğer bir girişimci iseniz ya da girişimci olmayı düşünüyorsanız mutlaka bir göz atın derim.

Amsterdam Sokaklarını Lego ile Tamir Eden Mimarlık Öğrencileri

lego3

lego2

Amsterdam’ da mimarlık öğrencilerinin sokakları LEGO ile tamir etmesi. O amaçla mı yapıldı bilmiyorum ama harika bir gerilla pazarlama örneği. Kaynak

Yaratıcı Duracell Reklamı

Duracell

Harika bir yaratıcı reklam örneği. Ajans: Impact BDDO, Dubai. Kaynak.