Etkili Business Networking Nasıl Yapılır?

Business Networking ( İş Hayatında Çevre Edinme ) benim için çok önemli bir konu. Önemli yerlerde etkili insanlar tanımak iş hayatımızı inanılmaz kolaylaştırabiliyor. Bu konudan herkesin yararlanması gerektiğini düşündüğüm için bu konunun uzmanı Natali Yeşilbahar ile bir röportaj yaptım. Webrazzi’ den bu röportajı okuyabilirsiniz. Söylediklerinden anlaşıldığı gibi Natali, bu konuda örnek alınması gereken bir kişi ve bu yazıda okuyuculara çok değerli bilgiler verdi. Buyurun okuyun.

BMW M3 ile F1 Pistinde Tur Atmak

Bmw M3 Salı günü iyi ki yaşıyorum dediğim günlerden biriydi. Hayatımın en keyifli günlerinden biri. Bugüne kadar adrenalin dolu bir çok aktiviteye katıldım, bungee jumping yaptım, paraşütle atladım, Euro Disney’ de en hızlı roller coster’ lara bindim ama bu hepsinden farklıydı.

Güne BMW X6 ile slalom yaparak başladık. Eğitmenimiz Hakan Değerli, bir kaç teorik bilgi verdikten sonra bize arabanın içinde bulunan telsizle co-pilotluk yaptı. Aracı ne kadar savurabileceğimizi test ettik ama yoldan çıkarmayı başaramadık 🙂

Daha sonra 3.20 Xdrive’ ı aldık ve daha uzun bir slalom turuna geçtik. Bir X6 hastası olarak Xdrive’ ı daha çok beğendiğimi söylemeliyim.Kullanması çok daha keyifli geldi bana.

F1 pistine geçtiğimizde ise bizi yeni kasa bir M3 Coupe bekliyordu. Tam 420 beygirlik, 3999 cc’ lik bir canavar. Değeri 300.000 TL.  Yalnız, BMW insanda öyle bir tecrübe bırakıyor ki bunun karşılığını kesinlikle veriyor.

BMW test pilotu Hakan Değerli ile otomobilin limitlerini zorladık. Kendim kullansam bu kadar zevk alamazdım. O gün Iphone’ nin kamera özelliği olmamasına lanet ettik, bir kaç fotoğraf karesi alabildik sadece. 170 ile viraj alırken bazen keyiflendiğim bazen de yok artık dediğim, şaşkınlığımın yüzüme yansıdığı aşağıdaki kareler…

BMW M3 BMW M3 F1

Günün finalinde ise bize birer 3.18 verdiler şöfor koltuğuna oturma sırası tekrar bizdeydi.  Test Pilotumuz M3 ile önde biz arkasında ESP Off bir şekilde F1 pistinde tam 3 tur attık. Sonrasında, BMW Dinamizm Günleri 2009 Sertifikası’ nın takdim edilmesiyle sürüş eğitimimizi tamamladık.

Bu deneyimi yaşadığım için kendimi Dünya’ nın en şanslı insanları arasında sayıyorum ve iyi ki nefes alıyorum 🙂

Türkiye' den Gelecek Vaat Eden Bir Proje: Marro.ws

Bir süredir takip ettiğim Marro.ws isimli site saklama fikirlerini hayata geçiren 23 yaşındaki iki genç ile Webrazzi için geçtiğimiz hafta röportaj yaptım.  Röportajda, ilk sunumlarını internetin geleceğinin konuşulduğu Almanya Next 2009′da ve İtalya’da yaptıklarını anlatmışlardı. Geçtiğimiz hafta da Aykut yeni iş bağlantıları kurmak için Amerika’ ya uçtu ve yazın sonuna kadar Amerika’ da kalacak. Projenin teknik yönünü gayet iyi halleden Ali Babaoğlan ve pazarlama faaliyetlerini yürüten Aykut Karaalioğlu ile bu projenin kısa zamanda çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Bu röportajda dikkatimi çeken bir özellikleri de alçakgönüllülükleri oldu. Henüz kafalarındaki sistemin %15′ini hayata geçirdiklerini ifade eden gençler bu safhada bile Amerika’da Ursinus Üniversitesi ders programında örnek olarak gösterildiler ve KillerStartups, StartupMeme gibi sitelerde haber olmayı başardılar. Ama yine de “hayal satmak istemiyoruz” diyecek kadar alçakgönüllülerdi. Kendi adıma projeyi heyecanla takip edeceğim.

Ekstra Sert Kahve

mambocino-coffee-co

Tunc Kılınç' tan Back-up Kıyağı :)

Perşembe günü Tunç Kılınç harika bir organizasyon düzenledi ve okuyucularını Santral İstanbul’ daki Tamirhane’ ye davet etti. Sucuk ekmeklerimizi aldık, dostlarla muhabbete daldık. Yaklaşık 150 kişinin bulunduğu organizasyonun her dakikası çok keyifliydi. Bunun için Tunç’ a çok teşekkür ederiz.

Gecenin bir sürprizi de girişte herkese bir kolon sayısal hediye edilmesiydi. Tombala çekilişinde bir senelik Back-up üyeliği de benim kolona çıktı. Güzel bir kıyak oldu. Her zaman söylemişimdir. Bu tür organizasyonlar çok yararlıdır 🙂

Atatürk' ün Başarmak İsteyenlere Tavsiyesi

Geçen gün Webrazzi’ de Türkiye’ de olmayan bir sektörü yaratmaya çalışan, bunun için çok iyi olan işinden ayrılmak dahil büyük riskleri göze almış girişimci bir gencin hikayesini yazdım.

Eleştiri almasını umuyordum. ( Eleştiri: Bir kişi, eser ya da konuyu doğru ve yanlışlarını göstererek anlatmak amacıyla yazılan kısa metin ) Webrazzi yorumlarında ve Friendfeed üzerine tartışma çıktı,  350′ den fazla yorum aldı. Tartışma yorum açısından zengindi ama eleştiriden yoksundu. Çoğu kişi eleştiri yapmadı, ahkam kesti, karaladı.  Bugün Farketing’ de “Başarısızlığın Tanımı” yazısını okumak beni bu yazıyı yazmaya itti.

Ben polemiklere hiç bir zaman girmemeye çalışırım. Yorumlarda zaten belirttim, tartışmaya taraf değildim. Tabii ki benim de ismimi vererek sataşanlar, tartışmaya çekmeye çalışanlar oldu, röportaj öyle yapılmaz böyle yapılır diyenler oldu. Sosyal medya’ nın bir gereği olarak bana karşı da olsa bütün yorumları onayladım ve okuyucuların takdirine bıraktım.

Yapmak istediğiniz ne olursa olsun, ister gül bahçesi yetiştirmek ister bir ülke kurmak. Olmayan bir şeyi sıfırdan yaratmak istiyorsanız tavsiye benden değil Atatürk’ ten geliyor. Kulak verin.

Sünger Kasisler (Ogilvy & Mather )

Volvo’ nun yumuşak süspansiyonlarını anlatmak için yapılmış harika bir gerilla uygulaması. Kaynak.

Bir Girişimci Dev Bir Şirkette Çalışabilir mi?

hasan-jason

Salı günü Xing’ in düzenlediği Jason Goldberg’ in konuşmacı olduğu etkinlikteydik. Jason’ un yaptıklarını, felsefesini ve bakış açısına hayran kaldım. Webrazzi’ de yazdım bunu, oradan ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz. Burada yazacağım ise “Dev şirketlerin iş yapma biçimlerindeki değişim”

Dev bir şirkette çalışmak girişimciliğin ruhuna aykırı değil mi? Neden böyle bir insan dev bir şirkette çalışmayı kabul etsin ki? Konferans sonrası Webrazzi.tv için yaptığım röportajda sorduğum sorulardan bir tanesi de buydu. Cevabı ise beni tatmin etti. Maalesef, siz bunun ceabını almak için montajın bitmesini bekleyeceksiniz 🙂

Ama bu cevaptan şöyle kısa bir sonuç çıkarttığımı söyleyebilirim: Dev şirketler daha hızlı hareket edebilmek için girişimcileri üst düzey yöneticiliklere yerleştiriyorlar ve karışmıyorlar. Dahası, bu şirketler daha çok hata yapıyorlar, deneme yanılma yöntemini izliyorlar. Aynı küçük şirketler gibi. Eskiden büyük bir şirketin yaptığı hata skandal olurken şimdi normal karşılanıyor. Seth Godin’ in “Small is the New Big” felsefesi dev şirketlere uyarlanıyor.