Türkiye' nin İlk Blog Yazarları Derneği

Türkiye’ nin İlk Blog Yazarları Derneği kuruldu. Ülkemizde kıymeti ilk başta çok fazla anlaşılamayacak bir oluşum olmasına rağmen ilerleyen zamanlarda daha da önemli hale geleceğini düşünüyorum. Ben de bu derneğin kurucusu ve şu anda Genel Başkanı Erkut Ergenç ile Webrazzi’ de bir röportaj gerçekleştirdim. Yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Fütürist Sohbetler

Dün Bahçeşehir Üniversitesi’ nin Fütüristler Derneği ile birlikte düzenlediği “Geleceğin Meslekleri ve İş Modelleri” konferansı hayatımda katıldığım en bilgilendirici ve eğlenceli konferanslardan birisiyidi. Konuşmacı olarak Alphan Manas, Ufuk Tarhan ve Cem Tarık Yüksel’ i dinledik. İnanılmaz değerli bilgiler ve uzgörüler sağladılar. Alphan Manas, Blog Yazarlığı ve Kişisel Gazetecilik kavramlarından ve bu kavramların yakın zamanda daha da önem kazanacağından bahsetti.

Bir dikkatimi çeken bir diğer konu da Cem Tarık Yüksel’ in gelecekteki iş modellerinin nasıl olacağına dair uzgörüsüydü: Herkes her şeyi bilecek. Yani direk beynimize download edilecek bilgiler. Böyle bir durumda kim bilgiyi farklı kullabilirse başarılı iş modeli onun olacak.

Dünkü sohbetten çok şey öğrendim ama günün sonunda tek bir cümlenin aklımda kalmasını isteseydim o cümle şu olurdu: En uzak gelecekte dahi en önemli özellik yaratıcılık olacak.

Artık Webrazzi Yazarıyım, İşte İlk Yazım

Bundan böyle ben de Webrazzi yazarıyım. Tabii bu bloğumdaki yazıları da aksatmadan yazacağım. Webrazzi yazılarımın formatı biraz daha farklı olacak. Bu bloğumun aksine röportajlar ve analizler yapacağım bu sefer. İlk yazımda 23 yaşında Sony tarafından 23 ülkeye örnek gösterilen Ercüment Büyükşener ile başladım. Ercüment, Sony’den yardım almadan 8000 kişiyi aşkın VAIO Notebook kullanıcısını biraraya getirerek dünyada bir ilke imza attı ve başarısını Sony Avrupa’dan iş teklifi alarak perçinledi. Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

McDonalds Puzzle Guerilla

mcdonalds

DDB Stockholm tarafından yapılmış insanları yapılan işin içine katan harika bir gerilla örneği.

13 Saniye Nedir?

Gerilla birsayfaac

Türkiye’ de nüfusa oranla, günlük kişi başına ayrılan okuma süresi 13 saniyedir! Diğer Avrupa Ülkelerinde bu süre 24 dakikaya kadar ulaşmaktadır.

Bu sorunu başarılı gerilla uygulamaları ile yüzümüze yüzümüze vurarak çözüme katkıda bulunmak isteyen Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine benden tam destek. Başarılı bir sosyal kampanya nasıl gerilla pazarlama ile birleştirilir ‘ in güzel bir örneği…

( Bir Sayfa Açın Kampanyası )

Tribün Lideri de Olsa Lider Liderdir!

Bugün UEFA Kupası finali var. Taksimde olan bir işim dolayısı ile bütün İstiklal Caddesi’ ni Werder Bremenli taraftarlar ile birlikte indim, daha sonra da birlikte vapura bindik ve Fenerbahçe’ ye kadar yürüdük. Bu esnada çeşitli tespitler  yapma fırsatı buldum:

1. Herkes kalabalık taraftar grubunu izlerken ben tribün liderini izledim ve şuna karar verdim. Liderlik konusunda bakılması gereken ilk yerlerden birisi tribünler olmalı. Otoriteleri sarsılmaz ve tek bir hareketleri ile yüzlerce kişiyi yönetebiliyorlar.

2. Bütün İstiklal Caddesi boyunca tek bir Werder Bremen bayrağı asılı cafe-bar yoktu. Cafe-bar sahipleri açısında ne büyük bir körlük! Kadıköy’ e geldiğimde ise bir kaç bayrak asılmış bir cafe tamamen doluydu, insanlar mecburiyetten içkilerini ayakta içiyordu.

3. Werder Bremen’ lilerin sayısı Şaktar Donetsk’ lilere oranla oldukça fazlaydı. Bizim sokaktan başlayan olağanüstü güvenlik önlemleri vardı.

4. Millet olarak Lucescu’ yu ne kadar çok seviyormuşuz. Gördüğüm Türklerin çoğu Lucescu’ ya ( Şaktar’ a değil ) tezahürat yapıyordu.

5. Bayrak, forma vs. satıcıları müşteriye en hızlı uyum sağlayan tüccarlar. Hepsi yeteri kadar Bremen bayrakları, atkıları depolamış ve gördüklerimin tamamı işini görecek kadar Almanca konuşmayı öğrenmişti.

Steve Jobs’ tan İleri Pazarlama Dersi

Eğer müşterilerime ne istediklerini sormuş olsaydım, daha hızlı bir at istediklerini söylerlerdi. Henry Ford
Müşterilerinizi dinlemeyin. Onlar ne istediğini bilmez. Steve Jobs.

Pazarlama Dersi: Müşterilerinizi dinleyin.
İleri Pazarlama Dersi: Müşterilerinizi dinlemeyin.

Hayattan Metaforlar

Bazen hayatta tam golü atarsınız, yan hakem ofsayt verir.

Google Internet Reklamcılığı Günü

Sektörün bir çok profesyonelinin davetli olduğu “Google İnternet Reklamcılığı Günü” etkinliği Anadolu’ dan da yoğun bir katılım ile 30 Nisan 2009 Perşembe günü Grand Cevahir Otel’ de gerçekleşti.

Google Internet Reklamcılığı Gunu

Google yetkilileri etkinlik alanına Google ruhunu tamamen yansıtmayı başarmışlardı. Minderler, Google logoları, müzik ve konferans salonu ile hedefledikleri gençlere doğru mesajı verdiler. Etkinlik sırasında herkesten duyduğum bir söz şuydu: “Google’ da çalışırken nasıl da eğleniliyordur?”. Çalışırken eğlenmek… Bu imajı yaratmak hiç kolay değil, özellikle Google gibi dev bir şirkette.

Konferansın ana konusu başlangıç seviyesindeki Google kullanıcılara hitap ettiği için, bu konferanstan bir çok arkadaş çok değerli bilgiler ile ayrıldı.  Biz de Amerika’ dan, İngiltere’ den, Uzak Doğu’ dan ve Avustralya’ dan gelen Google çalışanları ile sohbet etme fırsatı bulduk. Zaten şu anda çalıştığım şirket  Google Türkiye ile aynı katta olduğu için teknik bir şey sorma gereğini hissetmedim. O yuzden bu kişilere sorulan sorular gene Google ……. ofiste çalışmak nasıl bir şey şeklinde oldu.

google2

Google amaçladığı şekilde 753 katılımcıya Adwords nedir, tam anlamı ile cevabını verdi. İnsanlarin kafasında Adwords’e dayalı bir gelir modeli oluşturulabileceği imajını çok şık bir şekilde oluşturdu. Google Türkiye Pazarlama Direktörü Mustafa İçil ‘in yaptığı “Google Dünyası ve Yeni Pazarlama Trendleri” sunumunun yanı sıra “Google Dostu Siteler Yaratın” ve  ” Google Analytics” bölümleri diğer ilgi çekici sunumlardı. Sonuç olarak Google İnternet alanında şu ana kadar gördüğüm en başarılı organizyonlardan bir tanesinden alnının akıyla çıkmayı başardı. Tebrikler Google.