24 SAAT ÇALIŞMA

Haftasonu YGA ( Young Guru Academy)’da Unilever ve Pepsi’nin eski CEO’su Hasan Yılmaz çok ilginç bir şeyden bahsetti. Amerika’daki CEO’lar yardımcılarını Hindistan’dan seçiyorlar. New York ile New Delhi arasında 10,5 saat farkı var. Yani yardımcı, sabah ilk olarak CEO’nun işten çıkarken attığı maili görüyor. Örneğin; lütfen şu raporu hazırla. Yardımcı bütün gün çalışıyor, raporu hazırlıyor ve akşam 6’da CEO’ya mail atıyor. New York saati ile sabah 7 bucuk ve rapor hazır. Sıfır zaman kaybı, 24 Saat Çalışma. Baş döndürücü…

SORUNU KÖKTEN ÇÖZMEK

Tony Alessandra Platinium Rule seminerinde harika bir örnek veriyor: ( Golden Rule dediği altın kural ” insanlara / müşterilerinize kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranın” felsefesine dayanıyor. Platinium Rule ise bunun bir adım ötesine geçerek, insanlara onların istediği gibi davranın felsefesine… )

Bir fast food restoranının çoğu şubesi sorunlarla baş edemez hale gelmiş. Ve CEO olaya el koymuş: Tüm şubelerde kasanın yanında kendisine direk bağlı bir telefon koydurtmuş. Ve üstüne şöyle yazdırmış: Eğer bu restoranda sorununuz hemen çözülmezse, direk bana bağlanın, ve sorununuz CEO tarafından çözülecektir. Vee, CEO bir tek bile şikayet telefonu almamış. Çünkü çalışanlar, müşteriniyi telefonun ahizesini kaldırırken görünce üzerine atlayıp sorunları kökten çözmeye başlamışlar.

206

Home Sweet Home

THY' nin Yeni Servisi