BIC MAC SIPARISINI RFID ILE VERMEK

Springwise’ ın haberine göre McDonalds Kore’ de yeni bir sipariş ve ödeme sistemi deniyor. Bu yeni sisteme göre McDonalds masasına oturuyor ve masadaki RFID aparatını cep telefonunuza takıyorsunuz. Menuden sipariş veriyorsunuz. Siparişiniz hazır olunca telefonunuza mesaj geliyor, afiyetle yiyorsunuz. Kuyruk yok, bekleme yok. Hesap da telefon faturasına yansıtılıyor. Bu kadar… Fazla mı basit geldi?

WİMAX: Pay Per Click for Billboards

WiMax’in bir yararı da internetteki “Pay Per Click” olarak bildiğimiz Tıklama Başına Ödeme mantığı ile Billboardlara bakanları anlaması ve gene benzer bir mantıkla yeni bir reklamcılık ölçüm cihazının ortaya çıkması. Ayrıca, bilboardun kendine bakan kalabalığı anlaması ve onlara göre reklam değiştirmesi, açı değiştirmesi vs.

Bu yeni çıkacak olan teknolojiler reklamcıları korkutuyor mu heyecanlarıyor mu acaba?

WİMAX: Bilgisayarın Yorum Yapması

WiMax’ in çok yararı var da, teknolojik altyapısı ile görüntünün işlenmesi sonucu bilgisayarların otomatik yorum yapmasına imkan tanıması en önemli yararlarından bir tanesi. Alphan Manas’ ın Akşamdaki yazısındaki örnek bizi bilimkurgu filimlerine götürüyor:

“Arabamızdaki navigasyon sistemine sesle Nişantaşındaki ABC Restoranına gitmek istiyorum dediğinizde: Şu anda TEM’de kaza var, E-5′ i kullanalım. Arkadaşınız Nalan’ın kazada kolu kırılmış ve Taksim İlk Yardım Hastanesine kaldırılmış, Ben geçmiş olsun çiçeği yolladım sizin adınıza. Ayrıca Nişantaşında çöp kamyonu bozulmuş ve tıkalı. BENCE Taksimdeki XYZ Restoranına gidin. Şu anda 5 tane boş masa var, rezervasyon yaptırmamı ister misiniz? Ayrıca restorana gitmeden hastaneye de uğrayabilirsiniz. “

Okurken bile nefesim kesildi, gelecekte bilgisayarlar bizim yerimize yaşasa da olur, ne de olsa ne yapmamız gerektiğini hep onlar söyleyecek. Bir farkla tabii, her zaman vezir kalacaklar, her zaman… (I, Robot gibi filimler gerçekleşmezse tabii)

10 DEĞİL 9.99 YTL

Bu fiyatlandırmadaki sonu 99 ile biten fiyatlara çok kızıyorum. Sanki müşteriyi aptal yerine koyuyormuş gibi geliyor bana. Bu fiyatların psikolojik etkisinin olduğunun söylenmesi ise beni daha da çok sinirlendiriyor.

TESCO’ da bu psikolojik etkinin kırılmış olduğunu düşünüyor olmalıki geçenlerde 5.98 diye bir fiyat gördüm. Bakalım bu etki de kırılınca fiyatların küsüratları nereye kadar düşecek.

RFID: GELECEĞİN TA KENDİSİ

Çok basit bir dille anlatacağım: Yeni nesil barkod. O kadar da değil tabii. Bir kere okunabilmesi için insana ihtiyaç duymuyor, içine bilgi kaydedilebilir, uzaktan okunabilen, ortalama ömrü 10 yıl olan bir tür mikroçip.

Garantinin reklamlarında dönen stikır şeklindeki kredi kartlarından köprülerdeki OGS’lere hayatımıza girdi. Wal- Mart en büyük 100 tedarikçisine, RFID teknolojisi kullanmazlarsa ve bu konuda yenilikçi davranmazlarsa onlarla çalışmayacakları ültimatomunu verdi. Metro, konteynerler ve kartonların üzerinde bulunan RFID’ ler sayesinde mallarını Hong Kong’ dan Rotterdam Limanına oradan da ana merkezleri olan Almanya’ ya takip edebiliyor. Starbucks, kamyonlarda korunması gereken sıcaklığın takibini RFID sayesinde yapıyor.

Artık belediyeler çöp kutuları üzerine RFID, çöp kamyonları üzerine okuyucu yerleştirerek, çöp kutusunun ne zaman ne kadar dolu olduğunu anında görebilecek. Verimlilik inanılmaz artacak. Çevremizde bu mikroçiplerden görmeye başladık. Derimizin altında da göreceğimiz günler ise, o kadar da uzak değil.

ASTRONOMİK BÜTÇELİ REKLAM

Ne kadar olduğunu bilmiyorum ama bu kadar astronomik bir bütçe ile reklam filmi çekildiğini az gördüm. Görsellik had safhada, kameralar, müzik, efektler, her şey mükemmel kullanılmış.

BUSH STOP

Bus Stop’ u BUSH STOP’ a çeviren zeka ürününü kutlarım…