WONDERBRA

SEVİYORUM GERİLLAYI YA!

OFFLINE MENEJERLİK OYUNU

SPRINGWISE’ı yıllardır takip ediyorum. Artık çok da ilginç iş fikirlerinin yayınlanmadığını düşünmeye başlamıştım ama şu fikri duyunca ben de son zamanlarda bu kadar güzel bir fikrin hayata geçirildiğini görmediğimi fark ettim. Olay şu:

Öncelikle İngilterede yerel takımlar çok iyi destekleniyor. Bundan yola çıkan 50.000 İngiliz bir takım almak için adam başı 35 sterlini ödemeyi kabul ediyorlar. Ve 50.000 üyeye ulaşmadan hiç kimse parayı ödemiyor. Yani riski yok. Bugün itibari ile hedeflerine ulaştılar ve bankada 1,5 milyon dolarları var. Şimdi ise Leeds United, Nottingham Forest, Cambridge United gibi takımlarla görüşmeler sürüyor. Listenin 11 ve 12. sırasında Arsenal ve Manchester United da var. Tabiiki paraları bugün itibari ile buna yetmez ama bir gün neden olmasın?

Fikrin asıl güzelliği ise: Bu takımın ilk 11’ine, dizilişlerine, oyuncularına, teknik direktörüne, taktiklerine bu 50.000 kişi internet üzerinden oy vererek karar veriyor. Daha doğrusu, bu oylara danışılarak karar veriliyor. Teknik direktör de online brifing videoları vermek zorunda.

Bu takımın başarılı olup olmayacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Şayet bu trend diğer takımlara ve ülkelere de sıçrarsa ve eğer Fenerbahçe için böyle bir uygulama yapılırsa, kararlarda etkili olabilmek için elimden geldiğince üyelik almaya çalışırım. Belki sadece maçları izlemek dışında oyuna aktif olarak da katılabilme şansımız olur. Ve inanıyorumki bunu benim çevremde herkes yapar. Kuluplere inanılmaz bir finans desteği sağlanabilir. Ama öncelikle bu müthiş fikrin başarısı gerekir. Heyecanla bekliyoruz…

DOĞRU MEKAN KULLANIMINA 2 ÖRNEK


Gerçekten şu iki reklamdaki mekanların kullanımı pek akıla gelecek gibi değil. Böyle reklamlar gördüğümde hep “kimin aklına gelmiş acaba bu” diye soruyorum. Bir tanesinde parkomatın parasını ödemeyenler için ceza olarak verilen araç bağlama yöntemi yapıştırıcı reklamı ile birleştirilmiş. İkincisi ise bir diş sigorta reklamı.

SONUNDA GERÇEK OLDU

Coolbusinessideas, BBC’den aldığı haberinde, İngiltere’nin 5 büyük cep telefonu operatörünün telefonları dijital cüzdanlara çevirdiğini yazdı. Yeni bir ödeme sistemi ile tren bileti, otopark ücretleri gibi 10 sterlini geçmeyecek ücretler (başlangıç için) telefon faturasına yansıtılacak. Daha öncede buna benzer yazdığım Migros’u gezerken Gima’dan alışveriş yapabilir miyiz? ve Kredi Kartının Geleceği yazılarının yavaş yavaş gerçekleşiyor olması beni çok heyecanlandırıyor.


TUVALETTEN GELEN KAN


Özellikle sol üstteki resme herkes en az bir defa bakıp, derin bir oh çekecektir. Ortada acil bir durum varmış gibi gözüküyor çünkü. Ben böyle hassas durumların reklamlarda çok fazla kullanılması taraftarı değilim ama gene de bu kadar ilgi çekici bir reklam yapmayı başaranları kutluyorum.

( Gerçi Kill Bill vizyondan kalkalı seneler oluyor. Nasıl oldu da hiç bir yerde görmedim bu reklamı, hayret. O kadar da ilgi çekmemiş mi acaba? )